Jump to content

Özet

Rig sisteminizin en önemli parçalarından birisi olan güç kaynakları (PSU / Power Supply), maliyetlerinizi önemli ölçüde etkilemektedir.

Kaç Watt’lık Güç Kaynağı Almalıyım?

Bu sorunun cevabı kuracağınız sisteme göre değişmekle birlikte, hesaplaması kolaydır. Ekran kartınızın marka/modeline göre ortalama tükettiği enerji hakkında internette paylaşılmış tecrübeler bulunabilir veya Wattmetre temin edilerek, duvardan çektiği enerji hesaplanabilir.

Örnek olarak; Sapphire Nitro+ RX470 8GB ekran kartı fabrika çıkış ayarlarında (stock bios) 150w enerji tüketmektedir. Buna ek olarak anakart ve işlemcinin tükettiği enerjiyi de hesaba katmakta fayda var. Bundle dediğimiz GPU dışındaki sistem 100-150 watt arası enerji tüketmektedir. Alacağınız işlemciye göre bu rakam değişebilir. Aşağıdaki formül ile alacağınız PSU’yu hesaplayabilirsiniz.

(GPU Tüketilen Enerji * GPU Sayısı) + Anakart Tüketilen Enerji + %10 Güvenli Alan = Min. PSU

150 watt tüketen 6 GPU’lu bir rig + asrock h81 pro btc anakart + 1150 pin intel işlemci için hesap şu şekilde olacaktır;

( 150 * 6 ) + 120 = 1020 watt.

Buna %5-10 arasında bir güvenli alan payı bırakmak önemlidir. Böyle bir sistem için minimum 1100 watt’lık bir güç kaynağı gerekmektedir.

 Güç kaynağı enerji verimlilikleri nedir?

PSU’ların, tüketilen elektriğe göre duvardan (prizden) çektikleri elektrik farklılık gösterir. Bunu PSU’nun malzeme kalitesi belirler, böylece enerji verimliliği ortaya çıkar. Günümüzde bu verimlilik standartları belirlenmiş ve sınıflara ayrılmıştır. 80+, Bronze, Silver, Gold, Platinum gibi verimlilik sınıfları bulunur ve PSU’nun fiyatına etki eder. Aşağıdaki tabloya göre enerji verimlilik sınıfları arasındaki oranları görebilir ve vereceğiniz fiyata göre tercih durumunuzu gözden geçirebilirsiniz.

Bir Rig için Birden Fazla Güç Kaynağı Kullanabilir miyim?

Kuracağınız rig için güç kaynağı tercih ederken bir veya birden fazla PSU alabilir ve birleştirebilirsiniz. 1 adet 1300w yerine 2 adet 750w ile sisteminize enerji verebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus; PSU’ların üzerinde bulunan PCI-E güç çıkışındaki kablo sayısıdır. Örneğin; Aerocool 750w PSU’ların en alt modelinde sadece 2 tane PCIE 12v güç çıkışı bulunmaktadır. 2 tane bu modelden PSU aldığınızda 6’lı bir rigi besleyemezsiniz.

Güç Kaynaklarını Nasıl Birleştirebilirim?

Rig’inizde birden fazla güç kaynağı kullanacaksanız bunları birleştirmek için çeşitli yöntemlerin olduğunu fakat en güvenilir yöntemi tercih etmeniz gerektiğini bilmeniz önemli. En bilinen yaygın ve güvenilir yöntem, bu iş için üretilmiş aparatlar. Add2psu gibi aparatlar ile birinci PSU’dan ikinci PSU’ya bu şekilde erişebilir, açıp-kapattığınızda senkronize olarak yönetebilirsiniz. Aparat kullanmadan yapılan yaygın kullanım ise, ikinci kullanılan güç kaynağının anakarta takılan 24-pin’li soketinde 3. Ve 4. Pin’lerde bulunan girişlerin ataç veya benzer metal yardımıyla birbirine temas ettirilerek kısa devre yaptırılması. Bu durumda PSU’nun aç-kapa butonu açıksa direk PSU çalışmaya başlar. Böyle kullanımlarda dikkatli olması gerektiği uyarısını yapalım.


 Bu eğitimi raporla


6 Yorum

 Çif PSU Birleştirme Kabloları (Dual PSU Adapters) var bunlardan alıp kullanabilirsin. Olaya tam hakim değilsen aşağıda resmini yüklediğim kablodan bulup kullan. 

aliexpress'de sipariş verirsen en kötü ihtimal bir aya kadar elinde olur.

Kullanımı da çok kolay resimde gördüğün iki dişi kabloya Güç kaynaklarının 24 pin'lik kablolarını bağlarsın tekli olanı da ana kartta.

2. Yöntem de Çif PSU Birleştirme Kablosunun başka bir versiyonu o da aynı işi görür linkten bakarsın.

http://www.thermaltake.com/Power_Supply_/Accessories_/PSU_Cable/C_00002406/Dual_PSU_24Pin_Adapter_Cable/design.htm

3.jpg

Bu yorumu paylaş


Yorum bağlantısı

Gönderdiğin resimdeki  ürünü kullanmadım çevremde kullanan da yok ama sana resmini attığım üründen kullanan var ve gayet memnunlar.

2 adet zalman 80+ bronz 700 waat güç kaynaklarını birleştrdim ve kullanıyorum sana linkini gönderdiğim (2. yöntem ) şekilde 2 kablo ile bağladım şu ana kadar bir sıkıntı ile karşılaşmadım. 

Bu yorumu paylaş


Yorum bağlantısı

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Bitcoin, Kripto Paralar ve Finans Teknolojileri konularında türkçe içerikler sunarak, ekosistemin büyümesine katkı sağlamak isteyen bir grubuz. Kripto para madenciliği ve borsaları konularında eğitim, destek, tartışma forumlarımızı takip ederek görüş ve tecrübelerinizle sizler de bize katkı sağlayabilirsiniz.

İletişime Geçin

Twitter

Güncel Konular

×