Jump to content

Özet

Ekran kartı marka ve modelini seçerken nelere dikkat etmelisiniz, hangi kriterleri göz önünde bulundurmalısınız, neye göre tercih etmelisiniz? Sizler için derledik.

Öncelikle belirtmekte fayda var ki, tercih edeceğiniz ekran kartında arayacağınız kriter fiyat/performans oranı. Sadece fiyatına bakarak karar vermek yerine, fiyat karşısında aldığınız performans yani hash başına ödeyeceğiniz ücret hesaplanmalı. Bir diğer kriter de enerji tüketimi. Bu 2 kriteri birlikte inceleyelim.

  1. Fiyat/Performans
  2. Performans/Enerji

 Fiyat/performans konusunda daha çok AMD’nin ürettiği chipset’li GPU’lar öne çıkmakta. NVIDIA chipset’li kartlar daha çok performansa odaklandığı için biraz daha üst segment ürün grubunda bulunuyor. Gerek enerji verimliliği, gerekse fiyatına göre verdiği performanslar göz önünde bulundurulduğunda AMD’nin RX400 serisi ekran kartları öne çıkmaktadır.

RX400 serisi içerisinde oldukça marka, model ve alt model bulunmaktadır. AMD’nin ürettiği bu chipset’deki kartlar piyasaya çıktığında referans model olarak adlandırılır ve tek küçük fanlı olarak piyasaya sürülür. Sapphire, MSI, Gigabyte gibi markalar bu chipset üzerine modifiyeler yaparak Custom modelleri üretir ve soğutma entegrasyonları, hız aşırtma (OC), MHZ hız revizyonları gibi özellikler ekleyerek kendi modellerini ortaya çıkartırlar. Sapphire’in Nitro ismini verdiği soğutuculu seri, Gigabyte’ın Gaming isimli serileri gibi modeller piyasada satıştadır.

RX400 serisinde en çok tercih edilen modeller RX470 ve RX480’ler olmaktadır. Sadece Saphhire için bu 2 modelden 8 alt model piyasada bulunmaktadır.

RX500 serisini de re-brand olarak piyasaya süren AMD, çeşitli revizyonlar yaparak RX400 serisini bu isimle devam ettirmektedir. RX570 ve RX580 için 4GB ve 8GB olmak üzere alt modeller bulunur. Sapphire gibi markalar değişik OC revizyonları yaparak bu modelleri çoğaltmaktadır.

Bizim fiyat/performans ve performans/enerji konusunda gözümüze çarpan model RX570’lerdir. RX580 ile arasındaki fiyat farkı, performans farkından küçüktür. Aynı şekilde enerji verimliliği konusunda da, aynı performansı daha az enerji ile alabiliyorsunuz.

Hangi Model Ekran Kartı?

RX570. Custom modeller arasında ise en beğendiğimiz Sapphire Nitro’dur. Özellikle RX500 serisinde yapılan iyileştirmeler, fan boyutu, soğutucu metal bloğun büyütülmesi vb. gibi özelliklerle Sapphire Nitro diğer markaların önüne geçmektedir. 4GB veya 8GB tercihinin performans katkısı düşüktür fakat yine de göz önünde bulundurulmalıdır. Alt modelden üst modele geçtikçe kesinlikle performans artışı sağlanmaktadır. Fakat burada değerlendirmeniz gereken aradaki fiyata değer bir ekstra özellik artışının olup olmamasıdır. 8GB modellerin uzun vadede daha çok coin’i kazabilme kapasitesi ve resale-value dediğimiz ileride elden çıkarmak istediğinizde tercih edilme önceliği gibi avantajları bulunmaktadır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu; Ekran kartının ram üreticisidir. Alacağınız aynı marka ve modelden RX570 kart farklı hızlar basabilir. Ekran kartınızın ram’i, samsung, hynix, elpida, micron gibi üreticilerin elinden çıkmış olabilir. Tecrübelerimiz gösteriyor ki, hız aşırtmaya en iyi tepki veren samsung marka ram’li ekran kartlarıdır. Aralarındaki fark çok az da olsa, custom bios rom atarken alacağınız hızı değiştirmektedir.


 Bu eğitimi raporla


2 Yorum

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Bitcoin, Kripto Paralar ve Finans Teknolojileri konularında türkçe içerikler sunarak, ekosistemin büyümesine katkı sağlamak isteyen bir grubuz. Kripto para madenciliği ve borsaları konularında eğitim, destek, tartışma forumlarımızı takip ederek görüş ve tecrübelerinizle sizler de bize katkı sağlayabilirsiniz.

İletişime Geçin

Twitter

Güncel Konular

×