Ethereum Nedir ♦

                 

 Ethereum nedir?

Ethereum’u anlayabilmeniz için, öncelikle interneti anlamanız faydalı olacaktır.

Bugün kişisel verilerimiz, şifrelerimiz ve kredi kartı bilgilerimiz, büyük oranda diğer insanların bilgisayarlarında – Amazon, Facebook veya Google gibi şirketlerin sahip olduğu bulutlarda ve sunucularda saklanmaktadır. Bu makale bile veri saklamak için ücret alan bir şirket tarafından kontrol edilen sunucuda depolanmaktadır.

Bu şirketler verileri depolamaya ve güvence altına almaya yardımcı olmak için uzman ekipler görevlendirir, hosting ve çalışma süresinden doğan maliyetleri ortadan kaldırır bu nedenle bu düzen birçok kolaylık sunmaktadır.

Ancak sağlamış olduğu bu kolaylıkların yanı sıra güvenlik açıkları da mevcuttur. Öğrendiğimiz üzere, bir hacker veya bir hükümet, üçüncü taraf hizmetlerini etki altına alarak veya bunlara saldırıda bulunarak dosyalarınıza bilginiz dışında erişim sağlayıp, önemli bilgilerinizi çalabilir, bilgilerinize sızabilir veya değiştirebilir.

Apache Web Server’ın kurucusu Brian Behlendorf, belki de biraz aşırıya kaçarak, bu merkezleştirilmiş tasarımı “internetin “ilk günahı” olarak adlandırmıştır. Behlendorf gibi düşünen diğerleri, internetin ilk zamanlardan bu yana merkezsizleştirilmiş olması gerektiğini savundu; ve bu hedefe ulaşmaya yardımcı olmak için Blockchain teknolojisi de dâhil olmak üzere yeni araçların kullanılması yönünde ayrışma hareketleri ortaya çıktı.

Ethereum bu harekete katılan en yeni teknolojilerden biridir.

Bitcoin, Paypal ve internet bankacılığını ortadan kaldırmayı hedeflerken, ethereum Blockchain teknolojisini kullanarak internet ortamında veri saklayan, mortgage transferi yapan ve karmaşık finansal araçları izleyen üçüncü şahısları ortadan kaldırmayı hedeflemektedir.

‘Dünya Bilgisayarı’ 

Kısaca Ethereum, mevcut istemci sunucu modelini merkezsizleştirerek, bazılarına göre demokratikleştirerek, bir “Dünya Bilgisayarı” olmak istemektedir.

Ethereum’da sunucular ve bulutların yerini, dünyanın dört bir yanındaki gönüllüler(miner) tarafından çalıştırılan binlerce “node”(düğüm) almaktadır (böylece bir “dünya bilgisayarı” oluşur).

Vizyon, dünyanın herhangi bir yerinden herhangi bir kişinin ethereum sayesinde aynı işlevi görebilmesi, bu altyapı temelinde hizmet sunabilmek için rekabette bulunmasına imkân tanımaktır.

Tipik bir uygulama mağazasında gezinirken, örneğin, bankacılık, fitness ve mesajlaşma uygulamalarına kadar her şeyi temsil eden çeşitli renkli kareler göreceksiniz. Bu uygulamalar, kredi kartı bilgilerinizi, satın alma geçmişinizi ve diğer kişisel verilerinizi, genellikle üçüncü taraflarca kontrol edilen sunucularda saklamak için bir şirkete (veya diğer üçüncü taraf hizmetlere) dayanır.

Sizin uygulama tercihleriniz de, indirebileceğiniz belirli uygulamaları sunan ve düzenleyen (veya bazı durumlarda sansür uygulayan) Apple ve Google gibi üçüncü taraflarca kontrol edilmektedir.

Evernote veya Google Dokümanlar gibi çevrimiçi bir doküman hizmeti örnek gösterilebilir.

Tüm bunların plana uygun gitmesi halinde, Ethereum bu tür servislerdeki verinin kontrolünü veri sahibine, yaratıcı haklarını da yazara geri verecektir.

Buradaki fikir şudur: herhangi bir şirket artık notlarınız üzerinde kontrol sahibi olmayacak ve hiç kimse tüm notlarınızın geçici olarak çevrimdışı kalmasına neden olarak uygulamayı kendi isteği doğrultusunda yasaklayamayacaktır. Herhangi bir şirket değil, yalnızca kullanıcı değişiklik yapabilecektir.

Teoride, insanların geçmiş yıllarda bilgileri üzerinde sahip oldukları kontrolü, dijital çağda kullandığımız kolay erişilebilir bilgilerle birleştirmektedir. Düzenlemeleri kaydettiğinizde veya not eklediğinizde veya sildiğinizde, ağdaki her nod (düğüm) değişikliği gerçekleştirir.

İlginç bir nokta ise bu fikrin şüphecilikle karşılandığıdır.

Uygulamalar mümkün görünse de, hangi Blockchain uygulamalarının aslında kullanışlı, güvenli veya ölçeklenebilir olduğunu ve bu uygulamaların bugün kullandığımız uygulamalar kadar elverişli olup olmayacağı belli değildir.