BİTCOİN İLE PAZARDAN DOMATES, MARKETTEN EKMEK ALMA DÖNEMİ BAŞLADI

Yerli yazılım firması Almila tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk kripto para pos cihazı kullanıma başlandı. Tamamen yerli girişim ve yazılımla üretilen Almee Pos adlı yeni teknoloji sayesinde Kripto paralar kredi kartına yüklenerek ekonomiye can verecek. Yatırımcılar Bitcoinlerini kullanarak komisyon ve kesinti ödemeden süpermarket, benzin istasyonu, simitçi ve semt pazarlarından istediği alışverişi yapabilecek. Dünya çapında kullanılan Bitcoin, Ethereum, Dash gibi 20 sanal parayı online kullanmaya izin veren pos cihazlarından aynı zamanda sanal para alım satımı da yapılabilecek.

2 yıllık bir Ar-Ge Çalışması ve 3 milyon TL yatırımla üretilen Türkiye’nin ilk kripto para pos cihazı, sanal paralarla market, benzin, restoran, giyim gibi yüzlerce alanda alışveriş yapma imkanı sunuyor. Mevcut şartlarda kripto parayı harcamak için zorlu bir süreç olduğunu anlatan Almila Yazılım Genel Müdürü Eren Acar, “Kripto paralar harcamadan ziyade yatırım aracı olarak görünüyor. Bizim Teknolojimiz sayesinde kripto paranızla isterseniz simit, isterseniz benzin alabileceksiniz. Tek yapmanız gereken alışverişinizi yapıp Almee kartınızla kripto postan ödeme yapmak. Hiçbir komisyon veya işlem ücreti ödemeden kredi kartı kullanır gibi sanal paralarını kullanabilecekler. Kullanıcılar Almee kart adını verdiğimiz ödeme kartıyla yada cep telefonları ile QR kodla online hızında alışveriş yapabilecek. Kişi isterse harcama yaptığı yerlerden istediği kadar kripto para da alabilecek. Devletler kripto paralarda vergi kaybı olduğu için sıcak bakmıyor. Bu teknolojiyle artık vergi kaybı sona erecek. Ürettiğimiz teknoloji dünya ödeme sistemlerinde çığır açacak bir gelişme” diye konuştu.

İŞLEM ÜCRETİ ÖDEMEDEN KRİPTO PARA İLE ALIŞVERİŞ

Yüksek teknoloji ürünü pos cihazlarının blockchain denilen bir sistemle kripto paraları gerçek paraya anlık olarak takas ettiğini ifade eden Acar, “Örneğin sizin bitcoininiz var. 50 TL harcama yapmak istiyorsunuz. Önce bitcoini sanal borsada satmanız gerek. En az 500 liralık satışa izin var. Satış sonrası komisyon kesintisi, parayı bankaya gönderirken havale eft ücreti var. Bizim Pos cihazımızda ise isterseniz 1 tl isterseniz 1000 tl harcama yapıp hiçbir işlem ücreti ödemez ve anlık işlem yapabilirsiniz. Ürünün tüm sektörlerde testlerini tamamladık. Sistem Şu şekilde Çalışıyor: Örneğin bakkaldan 10 liralık sütü Bitcoin paranızla ödemek istiyorsunuz. Pos cihazı hesabınızdaki sanal paranın 10 TL’lik kısmını kesiyor. Bakkala pos cihazından 10 tl transfer ediliyor. Sizin hesabınızdan da 10 TL değerinde Bitcoin kesiliyor. Almee Kartınızla Avrupa’da alışveriş yaparsanız Euro, Amerika’da alışveriş yaparsanız Dolar olarak kredi kartıyla alışveriş yapar gibi anlık harcama yapabiliyorsunuz. İş yeri size fatura veya fişinizi teslim ediyor. Bu sayede sanal para hem ticareti canlandıracak hem de devlete vergi geliri sağlayacak. Bitcoin sahibi kişi ise hiçbir parsal kayba uğramayacak” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’DE KRİPTO PARA KULLANICISI 2 MİLYONA ULAŞTI

Raporlara göre Türkiye’de 2 milyondan fazla kişinin kripto para satın aldığını ifade eden Acar, “Böyle büyük bir potansiyelin ülke ekonomisine katkı sağlayacağı bir teknoloji geliştirdik. Kripto para ticareti ülkemizde vergilendirilemiyor. Her iş yerine bir kripto pos koyarak 2 milyon kullanıcının parasını istediği zaman harcamasını sağlayacağız. Hedefimiz 2019 yılında 1000 iş yerine kripto posu koymak ve 50 bin kullanıcıya ulaşmak. İlk etapta pilot olarak döviz büroları, kuyumcu, benzin istasyonları, taksici ve süpermarketlere sistemi kuracağız. Daha sonra pazarcı esnafından simitçiye kadar herkesin bu sistemi kullanmasını hedefliyoruz. Dünyada pek çok marka ve iş yeri artık kripto para ile ödeme almaya başladı. Bizim yaptığımız Kripto parayı kredi kartı gibi kullanma imkanı sunmak” şeklinde konuştu.