Apple & Qualcomm Savaşı

California merkezli çokuluslu telekomünikasyon ekipmanı sağlayan Qualcomm Inc.  , Apple Inc.’e karşı çok sıkı durmakta ve birbiri ardına dava açmaktadır. Şirket iPhone‘a bir ithalat yasağı getirmek istiyor.

Dava’da Apple‘ın farklı bir Qualcomm patentini ihlal ettiğini ve bu nedenle birkaç belirli iPhone modelinin yasaklanması gerektiğini belirttildi. Konuyla ilgili son kararın Temmuz ayında verilmesi gerekiyor. Her iki şirket de birkaç yıldan beri yasal bir anlaşmazlık içinde ve bu anlaşmazlıkta yer alan yaklaşık 80 dava var.

Qualcomm, özellikle belirli bir iphone modeline getirmek istediği yasağı ,talep ettiği durumu kazanmak istiyor. California merkezli Apple, patent davasıyla ilgili suçlamaları reddetti ve Qualcomm‘un ABD’deki tek rakibini piyasadan atmaya çalıştığını iddia etti. Apple, bunun beşinci nesil mobil iletişimin büyümesini ve gelişmesini engelleyeceğini iddia ediyor.

Apple ayrıca, patent ihlali kanıtları bulunsa bile, hiçbir ithalat yasağının uygulanmamasını istedi. Bu, Amerikan şirketlerinin pazarda adil bir şekilde çalışabilmelerini güvence altına almaya yardımcı olacaktır.

Apple, “Qualcomm bu davaları gerçek sorunlara, tekelci iş uygulamalarına cevap vermek zorunda kalmaktan uzaklaştırmak için kullanıyor” dedi. Ancak Qualcomm, Apple’ın söylediklerinin tam tersi olduğunu iddia etti. Patentini koruyamadığı takdirde, değerini düşürecek ve Çin’deki Huawei Technologies Co. gibi pazarda daha fazla kontrol kazanma fırsatı sağlayacak rakipleri ödüllendirecek.

Salı günü olacak davada, ITC Hakimi belirli iPhone modellerini yasaklamayı önereceğini söyledi. Nihai kararın ne olacağı henüz görülmedi.