BTC-e Borsa İşletmecisi Alexander Vinnik Resmen Rusya’ya İadesini İstedi

BTC e-değişim operatörü Alexander Vinnik, Pire kent mahkemesinde Rusya’ya iade edilmesi veya serbest bırakılması için temyizde bulundu.

Alexander Vinnik, yasadışı yollardan milyarlarca dolar kazanmakla suçlanıyor ve şimdi resmi olarak Rusya’ya iade edilmek istiyor. 6 yıldan fazla bir süredir Bitcoin (BTC) platformu üzerinden yasadışı olarak yaklaşık 4 milyar dolar tutarında nakit para kazanmış ve Pire City mahkemesinde kendi ülkesi olan Rusya’ya iadesi için dilekçe verdi.

Alexander Vinnik, Temmuz 2017’de Yunanistan’da, 2011’den itibaren polis tarafından para aklama suçlamasıyla suçlandıktan sonra gözaltına alındı. Hatta komplo olduğu ve yasadışı yollardan elde ettiği parayı aktardığı iddia edildi.

Yunanistan’da tutuklanmasından bu yana, Rusya, İngiltere ve şimdi Fransa hükümetleri Alexander Vinnik’in iadesini istiyor.

Ancak, Alexander Vinnik’in yaklaşık 90 gün boyunca açlık grevi yaptığı iddia edildi ve ambulansla mahkemeye taşındı.

Şimdiye kadar, Alexander Vinnik, Yunanistan polisi tarafından kendisine karşı yöneltilen ve meydan okuyan suçlamalara karşı masum olduğunu söyledi ve ekledi

“Kendimi suçlu bulmuyorum ve BTC-e ile çalıştığım doğru, ve bir çalışan olarak işimi yaptım ve beni bununla suçlamak doğru değil.”

Daha önce, Rusya İnsan Hakları Komiseri Tatyana Moskalkova, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet ve Yunanistan Adalet Bakanı Michalis Kalogirou’dan Alexander Vinnik’i Rusya’ya iade etmesine yardım etmesini istedi. İade talebi Kasım 2018’de başlattığı açlık grevi nedeniyle Alexander Vinnik’in kötüye giden sağlığı ile ilgili olarak yapıldı.

Bu süre zarfında Tatyana Moskalkova, Alexander’in karısının ciddi bir şekilde hasta olduğunu ve ölümün son aşamasında olduğunu vurguladı. İnsan Hakları Komiseri daha sonra

“İnsani gerekçelere dayanarak, ailesine yakın olabilmesi için onu Rusya’ya iade etme konusunda yardım arıyorum.” Dedi

Tatyana Moskalkova ayrıca Yunanistan Sağlık Bakanı Andreas Xanthos’a, Uluslararası Kızılhaç Komitesi Başkanı Peter Maurer ve Yunan Ombudsmanı Andreas Pottakis’e, Alexander Vinnik’e açlık grevinden dolayı gerekli tıbbi yardımı teklif etmesini isteyen mektuplar gönderdi.

Vinnik’in avukatı, Yunan Adalet Sistemini, 18 aydan fazla bir süre boyunca tutuklandığını ve bunun da duruşma öncesi tutukluluk için onaylandığını iddia etti.

ABD Adalet Bakanlığı, Temmuz 2017’de BTC-e’de 110 milyon dolar para cezası ve Vinnik’e 12 milyon dolar para cezası verdi; Vinnik mahkum olursa, o zaman 55 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

Fransız yetkililer, bir dizi sahtekarlık iddiasıyla ilgili soruşturma için Vinnik’i Fransa’ya iadesini istiyor. Fransa tarafından 2016’dan 2018’e kadar 6 Fransız kentinde 100’den fazla kişiyi aldatmakla suçlandı.