Alibaba Group, Uzun Süren Marka Savaşından Sonra Alibabacoin’i Satın Aldı

Çin e-ticaret devi Alibaba, uzun bir ticari marka anlaşmazlığının ardından Dubai merkezli bir kripto başlangıcı olan Alibabacoin Foundation ile bir anlaşma yaptı. Uzun süren savaş, girişimcinin dijital kartını Alibabacoin olarak adlandırdıktan ve dünya çapında bir İlk Para Teklifi (ICO) aracılığıyla para toplamasından sonra başladı.

Dubai merkezli girişimi edinen Alibaba Group hakkındaki söylentiler geçen yılın başlarında ortaya çıktı. Ancak, ticari marka konusundaki yasal anlaşmazlık iki şirket arasında devralınmaya karar vermeden önce de devam etti. Kripto girişimini edinen Alibaba Group’un haberi, iki şirketin nihayet anlaştıklarını belirterek, kripto para birimi şirketinin web sitesinin yaptığı bir duyuru ile geldi. Sözleşmenin detayları gizlilik sorunları nedeniyle henüz kamuya açıklanmamıştır. Ancak, anlaşmanın her iki taraf için de yararlı olacağı kabul edilebilir.

Dünyanın dört bir yanındaki büyük şirketler birçok ticari marka ihlaliyle karşı karşıya kalmakta ve bu da milyonlarca dolara mal olmaktadır. Alibaba Grubu, sahip olduğu her şeyden ötürü, küresel pazarlarda büyük bir etkisi olduğu ve markasıyla itibarını riske edemediği için markası konusunda son derece hassastır.

2018 yılında, Alibabacoin Vakfı, kripto alanında bir ilk olan kullanıcıların bunu kullanarak ödemeleri güvence altına almasını sağlayan yeni bir yüz tanıma teknolojisi tanıttı. Dijital belirteç iyi bir performans sergiliyor ve şu anda piyasa değeri ile ilk 30 kripto para biriminde. Startup ,dijital tokeni, dünya genelindeki alışveriş merkezlerinde birincil ödeme şekli yapmak istediğini söylüyor. Piyasaya sürülmesinden bu yana, şu anda ABBA Coin olarak adlandırılan Alibabacoin’in, çoğunlukla ortak ad nedeniyle, er ya da geç satın alınacağı tahmin edildi.

Öte yandan, Alibaba Holding Grubunun sahip olduğu dev e-ticaret şirketinin kripto para birimini birkaç aydır başlatmak için çalıştığı bildiriliyor. Bu nedenle, ticari marka üzerindeki anlaşmazlığın çözülmesi Çin şirketi için daha da önemli hale geldi.

İki taraf arasındaki tartışma nihayet sona ermiştir. Son raporlar, Alibaba’nın Dubai merkezli kripto şirketini edinme yolunda başarılı olduğunu ve nihai çözümün sonuçlandığını gösteriyor. Bu, Alibaba Group’un uzun yasal savaşı sona erdirerek ABBA madeni parası üzerinde tam kontrol sahibi olmasını sağlayacak. Alibaba grubunun Manhattan Mahkemesinde talep ettiği ilk dava, Alibabacoin lehine sonuçlandı.

Alibaba, bu yılın başlarında, blok zinciri teknolojisini tedarik zinciri yönetim sistemlerine dahil etti. Hareket, verimlilik ve güvenliği arttırmak veya ticarileştirmek için dünya genelinde blockchain’e giren birçok ticari şirket ile aynı çizgideydi. Alibaba’nın küresel rakibi olan Amazon, uzun süredir, işletme operasyonlarını geliştirmek için blockchain teknolojisi üzerinde çalışıyor.

IBM, Apple, TCS, HSBC, JPMorgan, vb. Gibi diğer şirketlerin tamamı dağıtılmış muhasebe sistemine girmiştir. Aslında, Alibaba’ın memleketi olan BM Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı’nın (WIPO) ortaya koyduğu verilere göre, Çin, 2018’de ABD’yi yakından takip eden 2018’de azami blokchain patenti vermiştir.

Dünyanın her yerindeki ülkeler, şu anda Çin ve ABD’nin sahip olduğu bir ünvan olan, kendilerini blok zincir liderleri olarak kuran dev adımlar atıyorlar. ABD ile sorunlu bir ilişki içerisinde olan Venezuela ve Rusya gibi ülkeler, kripto para birimleri kurarak ABD dolarına bağımlılıklarını azaltmak için ciddi çaba sarf ediyorlar.