Yale Profesörü: Kripto para Birimleri İstikrar Göstermedikçe Para Birimi Değildir

Çıktığı zamandan beri finans endüstrisindeki en çok konuşulan varlıklardan biri haline gelen Kriptopara Bitcoin’dir

Ancak, kripto para birimi akademisyenlerden asla onay alamadı. Şimdi tekrar dijital belirteçleri eleştirdiler ve geçerlilikleri konusundaki endişelerini dile getirdiler.

Son zamanlarda, ünlü bir bilim adamı, prestijli Yale Üniversitesi profesörü William Goetzmanm, kripto para birimlerinin istikrar gösterene kadar asla para birimi olarak kabul edilemeyeceğini belirtti. Bir röportajda, Prof Goetzmann Bitcoin’i “temellerinde kusurlar” olduğu için eleştirdi, ancak küresel bankacılık sisteminin dışında bir değer aktarma ve saklama modu için artan bir talep olduğunu kabul etti.

Goetzmann, ilkel paranın bir kısmının kripto para birimleri ile benzer olduğunu, işlemlerin yalnızca muhasebe defterlerinde yapıldığını belirtti. Benzer şekilde, bitcoinlerin fiziksel olmadığını, sadece muhasebe işlemlerini eklediğini de sözlerine ekledi. Ayrıca, herhangi bir şeyin ‘para birimi’ olarak nitelendirilmesinden önce karşılanması gereken bazı ön şartların olduğunu belirtti.

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri son birkaç aydır oldukça dengesiz olmuştur. Dünyanın en büyük kripto para birimi, 2017 yılının Aralık ayında, fiyatı 19,783 Dolara yükselerek zirveye ulaştı. Ancak, bir sonraki yıl dijital varlıklar için en kötü yıldı. Bitcoin art arda altı ay boyunca düşmeye devam etti ve sonunda Şubat 2019’da çizgiyi kırdı. Diğer dijital belirteçler de geçen yıl düşüş eğilimi gösterdi.

Fiyattaki ani değişimler kripto para birimleri için etkileyici bir konu oldu ve hala bunun üstesinden gelmenin bir yolunu bulamadılar. Bazı yönlerden, diğer dijital belirteçler kararlılık kazanıyor ancak Bitcoin değil.

Kripto para birimlerinin ve blok zincirinin yükselişi, genel olarak, bazı geleneksel şirketleri kripto alanına girmeye zorladı. Bu şirketler IBM, Facebook, HSBC, TCS, JPMorgan ve diğerlerini içerir. Bu tür yerleşik şirketlerin girişi, kripto para oyununun sona ermediğinden çok uzak olduğunu gösteriyor, ancak endüstrinin yenilenmesine ciddi bir ihtiyaç var. Kriptopara, alternatif bir ödeme şekli olarak hayata geçti, ancak yakında yatırım için popüler bir belirteç olarak biliniyordu. Endüstri buna hazırlıklı değildi ve bu nedenle belirsizlik bulutları her zaman üzerinde durdu.

Bununla birlikte, Tron (TRX) ve BitTorrent Token (BTT) gibi uygun fiyatlı kripto para birimleri, Bitcoin’den daha elverişli oldukları için pazarda hızlı çekiş kazanıyor. Son yıllarda, blockchain ve kriptopara, yurtdışında para transfer etmek gibi günlük işlemlerde geleneksel bankacılığın yerine geçmekte önemli rol oynamıştır. Blockchain’e dayanan birkaç para transfer platformu son birkaç yılda ortaya çıkmıştır ve bu durum bankaların ve Western Union ve MoneyGram gibi diğer geleneksel seçeneklerden daha az zaman harcayarak para maliyetini çok uygun bir şekilde transfer etmeyi kolaylaştırmaktadır.