Uluslararası Bankacılık Otoritesi olan Basel Komitesi, Bankalara Ve Diğer Küresel Şirketlere Bir Uyarı Verdi.

Uluslararası bankacılık otoritesi olan Basel Komitesi, bankalara ve diğer küresel şirketlere bir uyarı verdi. Bitcoin gibi kripto para birimlerindeki büyüme, bankalar için sayısız risk oluşturmaktadır.

Uluslararası İskan Bankası (BIS) ‘nin bir parçası olan Basel komitesi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Swizz merkezli bir düşünce kuruluşu tarafından listelenen bankaların karşı karşıya kalacağı önemli risklerin kredi ve piyasa risklerini, kara para aklama, likidite riski, terörist finansman riski, operasyonel risk ve yasal ve itibar riskleri içerdiğini belirtti.

Ancak, şu an itibariyle, bankalar kripto para birimleri ve kurumlara doğrudan sınırlı bir şekilde maruz kalmaktadır. Bankalar riski azaltmak için risk yönetimi ve ifşa sürecini güçlendirmelidir. Basel Komitesi, önemli oyuncular içinde çok düşük bir tehdit seviyesine sahip olduklarını belirtti.

Kripto varlıkları para için güvenilir bir alternatif değildir ve Çarşamba günkü açıklamasında küresel bankacılık gözlemcisi kriptoların bir değişim aracı veya değer saklama konusunda güvenilemezler olduğunu belirtti.

Kripto varlıkları oldukça dengesizdir ve bankaları risklere maruz bırakacaktır. Banka kripto para birimleri tarafından uygulanan üst düzey riskleri ele almak için net ve sağlam bir risk yönetimi çerçevesine sahip olmalıdır.

Bankanın iyileştirilmiş risk yönetimi çerçevesi, bankanın risk yönetimi süreçlerine tamamen entegre olmalı ve hatta para aklamayı önleme (AML), yaptırımlardan kaçınma ve terörizmin finansmanı (CFT) ile ilgili riskleri içermelidir.

Denetim komitesi planlı şifreleme parasının maruz kalması konusunda eğitimli olmalı veya fiili olmalı, ayrıca kurumların risklerin tamamen azaltıldığından ve değerlendirildiğinden emin olmasını sağlamalıdır.

Komite, riskleri doğru bir şekilde değerlendirmek amacıyla bankaların kripto varlıklarıyla ilgili risklerinin ihtiyatlı bir şekilde ele alınmasına ilişkin bir görüşe ulaşmak için çeşitli küresel standart belirleme kurumları ve Finansal İstikrar Kurulu (FSB) ile yakın çalıştıklarını söyledi.

2018 Haziran’ında BIS, Yıllık Ekonomik Raporunda, kripto varlıklarının ekonomi ile ilgili herhangi bir özel sorunu çözüp çözemeyeceğini görmenin zor olduğunu açıkladı. BIS, bu süre zarfında, işlemlerin yavaş ve pahalı olduğunu, talebe göre bloke edip yükselmeyebileceğini belirtti.

Basel komitesi kripto varlıkların dünyada yasal ihaleler olarak kabul edilmediklerini ve kesinlikle para işlemlerini gerçekleştiremediklerinin altını çizdi.

Küresel finansal sisteme kıyasla, kripto varlık endüstrisinin boyutu nispeten küçüktür ve kripto ile ilişkili işletmelere hizmet sunarken bankalar çok dikkatli olmalıdır.