Dubai’de Bitcoin Almak İsteyen 4 Çin’li İşadamına 250.000$ lık Tuzak

Dubai’de dört Çinli İşadamının kripto para satışı yapacaklarını söyledikleri kişiler tarafından dolandırıldılar. Bu işadamları başlangıçta kripto satışı teklif eden kişilerle Facebook da görüştüler.Dolandırıcılar, ellerinde Bitcoin olduğunu kanıtladıktan sonra bu iş adamlarının güvenini sağlamayı başardılar.

Bu sahtekarlar, işadamlarını Dubai’deki Al Rafaa’daki bir daireye davet ettiler. Saldırganların Bitcoin’lere sahip olduğuna dair kanıtları gösterdikten sonra, Dubai polisi gibi giyinmiş kişiler daireye baskın yaptılar, parayı aldılar, dört işadamını bağladılar ve daireye kilitlediler. Neredeyse Dh1 milyona denk olan 250.000 ABD Doları tutarında bir hırsızlık yaptılar.

İşadamlarından biri “Parayı ve cep telefonlarımız çaldılar ve bizi dairenin içine kilitleyip ve kaçtılar” dedi.

Saldırı sırasında, kurbanlardan biri kurtulmayı ve saldırganlardan birini yakalamayı başardı. Olay gerçekleştikten hemen sonra gerçek polis geldi. Paranın kalanı 200.000 $ (Dh800.000), diğer saldırganların elinde kaçmayı başardıkları için hala kayıp. İzleme yöntemleri sayesinde, polis memurları, suçta kullanılan arabanın plakasını takip ederek çeteyi bulmaya çalışıyorlar.

Bu olaya toplam sekiz saldırgan katıldı. Üç tanesi yakalanıp mahkum edildi. Suçluların geri kalanı, aleyhinde delil olmadığı için cezalandırılmadı. Bu mahkumlar Pakistan’dan ve hepsi otuz sekiz yaşında. Bir yıl hapis cezası aldılar.

Para ve kripto para birimini çalmak için şiddet, aldatmacanın kullanıldığı durumlar, geçen yıldan bu yana artmaktadır. Örneğin, bir adamın 60.000 Amerikan Doları değerindeki Bitcoin’lerini zorla almak için sert bir şekilde öldüresiye dövüldüğü bir olay Güney Afrika’ da yaşandı. Başka bir örnek sadece bu yıldan. Bir Hollandalıya işkence etmek için bir matkap kullanıldı. 4 yaşındaki küçük kızının önünde saldırıya uğradı. Saldırgan, adamın Bitcoin’ini çalmayı başaramadı. Bağımsız olarak, bu davada soruşturmaların devam ettiği bildirilmektedir.