SWIFT ve Sınır Ötesi Ödemenin Geleceği

40 yıldan uzun bir süredir SWIFT finansal mesajlaşma sağlayıcısı, bankalar tarafından gerçekleştirilen sınır ötesi B2B ödemelerinin büyük çoğunluğunu desteklemektedir. Bununla birlikte, bankalar şimdi müşteriler tarafından genellikle pahalı, yavaş ve opak olarak görülen sınır ötesi ödemeleri iyileştirme baskısı altında. Geçtiğimiz günlerde sınır ötesi küresel mesajlaşma sistemi, R3’ün açık kaynaklı blok zinciri çözümünü birbirine bağlamak için kavram ispatı aşamasında olduğunu açıkladı.

Swift Asya Pasifik Genel Müdürü Lisa O’Connor, CNBC’nin Crypto Trader’la yaptığı röportajda, bazı üyelerin altyapılarında DLT’yi kullandıklarını, ancak Swift’in banka havalesi işlemlerini doğrudan yapmak için Tech’i kullanmayı planlamadığını söyledi.

İşler piyasa altyapısı perspektifinden yürütülmektedir. Paydaşlarımızın bakacağı şey budur. Ona bakan DLT platformlarıyla çalışmaya çok açık olurduk. Fakat işlemleri temizlemek için kendimizi pazarda çok taraflı ağ gibi yapmak zorunda değiliz. Swift’in yaptığı bu değil. Çekirdeğimizde bir platformuz ve bu altyapılarla potansiyel olarak bağlantı kurabileceğimiz bir yeriz. Bunun gerçekten ilginç olduğunu düşünüyorum ve hepsi DLT ödeme alanında devam ediyor.

SWIFT, Kaliforniya’daki Ripple’ın Fintech’in başlatılmasının, sınır ötesi ödemelerde artan hız, şeffaflık ve öngörülebilirlik yoluyla müşteri deneyimini önemli ölçüde artan iyileştirme tehdidine yanıt olarak Global Payment Innovation (GPI) girişimini duyurdu. O zaman GPI’nın şirketlerin bir gelişme elde etmesini sağladığı söylendi.

SWIFT sınır ötesi ödemeleri, genellikle yavaş sayılır ve uygun bankacılık sistemi aracılığıyla tamamlanması genellikle günler alır. 2016 McKinsey and Co. raporuna göre, Rethinking muhabir bankacılığı, ilerlemenin izlenmesini ve paranın ödenip ödenmediğini belirlemeyi zor buluyor ve ödemeler genellikle bankaların el ile müdahalesini gerektiriyor.

Ancak, bir zamanlar Ripple ve diğer teknoloji şirketlerine yönelik varoluşsal tehdidi gören Swift, daha güvenilirdi. Swift, bankaların ödemelerinin her zaman nerede olduğunu görmelerine olanak tanıyan ve yanıtlama ve onaylama zamanları ile ilgili kurallarla gelen – sözde küresel ödeme yeniliği veya GPI ile kaydettiği ilerlemenin, Ripple ve diğerlerini etkisiz hale getireceğini söyledi.

Ek olarak Swift, dağıtılan teknolojinin, genellikle iki nedenden ötürü meydana gelen uluslararası ödeme gecikmelerini çözmediğini savunuyor. Yasal ve düzenleyici koşullar, müşterileriyle ortak hesap defterini kullanma konusunda bankaların karşılıklı bilgi birikiminden yoksun olmasını imkansız kılmaktadır.