Nvidia, İsrail’in Teknoloji Devi Mellanox’u Satın Aldı

NVIDIA, İsrail’in 6,9 milyar dolarlık çip üreticisi Mellanox’i satın aldığını doğruladı. Birkaç ay önce Intel’in altı milyar dolarlık teklifini geride bıraktı. NVIDIA’nın, satışlarının yaklaşık üçte birini oluşturan sunucu pazarında daha iyi rekabet etmesine yardımcı olacağı bildiriliyor.

Mellanox, temel olarak sunucuları Ethernet ve InfiniBand ağlarından birbirine bağlayan yüksek hızlı yongalar üretir. Bu ürünler bulut ve depolama veri merkezlerinin yanı sıra AI ve diğer veri yoğun bilgi işlem uygulamaları için yüksek performanslı Süper Bilgisayarlar için kullanılır.

NVIDIA CEO’su Jensen Huang, “AI ve veri biliminin yanı sıra milyarlarca eşzamanlı bilgisayar kullanıcısının ortaya çıkması, dünyadaki veri merkezlerine artan talebi artırıyor” dedi.

“Bu talebi karşılamak için, bütünsel mimariler, büyük bir bilgisayar, bir veri merkezi motoru oluşturmak için akıllıca ağ yapılarına bağlı çok sayıda hızlı bilgi işlem düğümüne ihtiyaç duyacak.”

Üç yıldan daha az bir süre içinde kurucusu, veri merkezi sahiplerini yapay zeka çalışmaları için gerekli olan görüntü tanıma gibi daha fazla miktarda bilgiyi işlemek için doğru çözüme ikna ederek milyar dolarlık bir iş yarattı.

Öte yandan, Mellanox Teknolojisi 1999’da eski bir Intel yöneticisi tarafından kuruldu ve şu anda dünyanın en hızlı süper bilgisayarlarının yarısından fazlasında ve önde gelen hiper ölçek veri merkezlerinin çoğunda kullanılan InfiniBand interconnect teknolojisinin erken kabulünde öncü oldu.

Aynı zamanda Nvidia tarihindeki en büyük satınalma olacak. Bu rakam, 11,7 milyar dolar olan Nvidia’nın 2018 yıllık cirosunun neredeyse yarısını temsil ediyor ve neredeyse 7,4 milyar dolar nakit parayı elimine ediyor. 2018 mali yılı için Mellanox’un net kârı, 134 milyon Avro’dur ve bu da alım karının 52 katına kadar çıkabilmektedir.

“Yüksek hızlı iletişim ağları tasarlamak ucuz değil. GPU’yu tasarlamak kadar zor. Teknikleriyle Mellanox açığı kapatabilir. Benim spekülasyonum, yeni nesil GPU’nun Mellanox’un yeni nesil iletişimini CXL’den daha iyi ya da ona eşit olacak şekilde tutacağı yönünde. ”Dedi nvidia yetkilisi. Intel ve ortaklarının yeni yüksek hızlı bağlantıya atıfta bulunarak.

Tirias Research’ten Jim McGregor “Nvidia, veri merkezi konumunu güçlendirmeye çalışıyor çünkü büyümeye devam ettiği yer burası. Tek bir kutu çözümünden çoklu kutu çözümüne stratejisini geliştirmek için yardımcı olur.

Nvidia, bu satın alma işleminde, işlemcilerinde bulut kurulumlarındaki en büyük performans darboğazlarından birinin üstesinden gelmesine yardımcı olabilecek bir şirket satın aldı. Burası Nvidia için bir büyüme alanı ve 3 – 4 yıl içinde ana pazarı olacak. Dahası, Mellanox, Nvidia’nın, geniş kapsamlı temeli ve devam eden geliri ile ürünlerini yükseltmesine ve mevcut pazarlarının bazılarında potansiyel olarak kötü koşulların üstesinden gelmek için Nvidia’nın kapsamını ve derinliğini artırabilecek ilave gelirler elde etmesine yardımcı olacak.