Çin Dijital Para Düzenlemelerini Yapacak Mı?

Son haberler, yine de ülkenin kripto düzenlemeye olan ilgisinin ön plana çıkmasına neden oldu.

Ülke, Çin blok zinciri alanında organize gelişmeleri mümkün kılmak için en son anonimlikle mücadele düzenlemelerini başlattı. Düzenlemeler hala devam ederken, bu gelişmeler hükümetin firma kontrolünün keyfini çıkarmasına izin verecek gibi görünüyor.

Çin’deki Securities Daily adlı haber bültenlerine göre, Çin’in siyasi danışmanları ve yasama delegeleri ülkenin en büyük ve devam eden yıllık siyasi buluşması “İki Oturum” sırasında hem katı hem de açık olan kripto düzenlemeleri istiyorlar.

Çin kripto yönetimine geçme yolunda mı?

NPC’nin milletvekili, Çin’in yasama organı ve Shaanxi Rongmin Holdings Group’un başkanı Shi Guilu’nun açıklamasına göre, dijital para birimleri için geçerli olan anlaşılır bir düzenleyici çerçeve oluşturmak son derece önemlidir. Ayrıca, yasal çerçeveyi oluşturma gereğini belirtti.

Guilu ayrıca devam eden NPC oturumuna Çin Yasası’nın BTC gibi dijital para birimlerini fiili olmayan bir para birimi olarak tanımladığını önerdiği bir plan sundu.

Önerisi aynı zamanda dijital para birimlerinin fiat para birimlerinden farklı olarak görülmesi gerektiğini ve kripto para birimi alım satım borsalarının kullanıcıları bu tür sanal paranın fiat para biriminden farklı olduğu konusunda bilgilendirmesi gerektiğini öne sürüyor. Toplumda farkındalığı yaymak ve mantıksız sanal para yatırımları yapmaktan kaçınmak için çaba olarak yapılıyor.

Guilu ayrıca, masum yatırımcıları çekmek için kripto ve blok zinciri adına yasadışı bağış toplama dolandırıcılığına başlayan birçok suçlunun olduğunu söyledi. Ayrıca, örneğin Renminbi gibi dijital bir para biriminin geçerli bir para birimine eklenmesini de hoş karşılamıyor. Guilu’ya göre, dijital para biriminin ihracata ilişkin sıfır kısıtlaması olması nedeniyle, bu durum fiil para birimlerinin ihracını bükebilecek şekilde bir soruna yol açabilir.

Tüm bu nedenlerden dolayı Guilu, kripto pazarında katı düzenlemeler oluşturmak için Çin hükümetini savunuyor.

Guilu, kripto konusunda etkili bir düzenleyici çerçeve lehine tek başına durmuyor. CPPCC üyelerinden biri olan Gong Fuwen de düşüncelerini paylaşıyor.

Önerisi, “Dijital koinler merkez bankası tarafından verilen dijital para biriminden farklıdır ve finansal riskleri önlemek için kripto para birimi alım satım işleminin tamamen yasaklanması gerektiğini” söylüyor.

Ek olarak, Fuwen ayrıca dijital bir jetonun ICO aracılığıyla fon sağlaması durumunda özel bir hisse senedi güvenliği olarak yönetilmesi gerektiğini ileri sürüyor. Ayrıca, bu tür projeler için yutturmaca yaratılmasının önlenmesi gerektiğini ve sadece ürünlerinin satışı için yalnızca blok zincir ve kripto kavramlarına güvenmeleri gerektiğini belirtti.

Bütün olarak bakarsak, Çin hükümetinin ülkedeki kripto alanını sahtekarlık ve dolandırıcılıktan arındırmaya elverişli hale getirme konusunda kararlı olduğu açıktır.