Facebook Kendi Kriptoparası İle Ne Kadarlık Bir Ek Gelir Elde Edecek?

Halen geliştirilmekte olan Facebook’un stablecoin’i, geçtiğimiz birkaç hafta içinde Wall Street’in en büyük firmalarından biri olan ve milyarlarca dolarlık bir gelir fırsatı olmasını öngören pek çok tahmincinin kaynağı oldu.

Barclays’taki İnternet Analisti Ross Sandler, müşterilerinden birine, 2021 yılına kadar “Facebook tokeninden” 19 milyar dolarlık ilave gelir elde edilebileceğini yazdı.

Barclays, gelir tahminlerini Google’ın Android için resmi uygulama mağazası olan Google Play olarak da bilinen dijital dağıtım servisine dayandırdı. Şu anda, Google Play, kullanıcı başına “net” gelirde 6 $ kazanıyor. Facebook, 2021 yılına kadar yaklaşık 3 milyar kullanıcısı için “benzer bir gelir” görebilirdi. Sandler, Facebook’un sanal para biriminin sosyal medya platformunda daha fazla premium içeriğin sunulmasına izin vereceğini tahmin ediyor. Sandler, kripto para biriminin kullanımının gelir modelini değiştirebileceğini ve “şirketin anlatımının bu aşamasında şiddetle ihtiyaç duyulan” bir şey olduğunu açıklıyor.

Sandler, “Yalnızca bu gelir akışını oluşturmak, Facebook paylaşımları için hikayeyi değiştirmeye başlar” dedi. “Reklamların dışında gelir akışları oluşturma girişimleri, özellikle kullanıcı gizliliğini kötüye kullanmayanlar, Facebook’un hissedarları tarafından iyi karşılanıyor olabilir.”

Facebook’un dijital para birimi, fiyatı sabit olan ve hem yatırımcılar hem de müşteriler için cazip olan “istikrarlı bir paradır”. Sabit para, ABD doları gibi bir para birimine bağlı olduklarından nispeten daha az değişkendir ve bu nedenle kitlesel kabul için daha uygun olabilir.

2010 yılında Facebook, uygulama içi satın alma işlemlerinde kullanılan “Facebook Kredileri” adlı sanal bir para birimi oluşturmaya çalışmıştı. Kullanıcıların önce “Facebook kredisi” elde etmek için paralarını almaları gerekecekti. Fikir kısa sürede ortadan kalktı çünkü şirket değişim maliyetlerini üstlenmek zorunda kaldı ve şirketin karlılığını olumsuz yönde etkiledi.

Sosyal Medya devi ve kripto para birimi sektörü o zamandan beri çok yol kat etti. Sandler’e göre, “Şirket’in yeni şifreleme para birimi planı, bu iş stratejisini potansiyel olarak yeniden canlandırabilir.”

Sandler, şu anda Facebook’un blok zinciri ve kripto para birimi ekibine başkanlık eden PayPal’ın eski başkanı David Marcus’a göre, Facebook’un çok büyük adımlar attığını söyledi. Facebook’un bu girişiminin önceki deneyimlerine kıyasla daha iyi bir gelecek göreceğini iddia ediyor. Ve eğer bu çaba başarılı olursa, Sandler şirketin “sonunda” tüketici borç verme, havale ve fiziksel ödemeler alanına dalacağını tahmin ediyor.