Yale ve Columbia Araştırmacıları Ethereum Vakfı’ndan Fon Aldı

6 Mart’ta yayınlanan resmi açıklamaya göre, Ethereum Vakfı, Yale ve Columbia Üniversitesi araştırmacılarının çalışmalarını finanse etmeye karar verdi. Araştırma çalışması, raporlara göre akıllı sözleşmeler için EVM (Ethereum Virtual Machine) içinde en son programlama dilini geliştirme etrafında olucak.

Finansmanı başarıyla alan projeye “DeepSea” adı verildi ve Yale araştırmacıları ekibi ile birlikte Ronghui Gu tarafından yönetiliyor. Columbia’da Bilgisayar Bilimleri asistanı profesörü olarak çalışmaya ek olarak, Ronghui, blok zinciri tabanlı bir güvenlik firması olan CertiK’yi de kurdu.

DeepSea, adını Profesör Shao’nun araştırma laboratuvarında geliştirilen akıllı sözleşmeler için en son programlama dilinden alıyor. Shao, CertiK’in kurucu ortağı ve Yale Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri bölüm başkanıdır. Daha önce CertiK, Ekim 2018’de Binance Labs’ın finansman turunda birkaç milyonu başarıyla kazanan projenin bir üyesi olarak bir ses çıkardı.

Basın bülteni ayrıca, DeepSea’nın “koruyucu özelliklerinin” genişletilmesini tetikleyen akıllı sözleşmelerdeki mevcut güvenlik açıklarıyla ilişkili büyük risklerin olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca başlangıçta programlama dilinin sadece sistem yazılımı uygulaması için tasarlandığı öğrenildi.

Profesör Ronghui ifadesinde, “Akıllı sözleşmeler kalıcı ve kendiliğinden çalıştırılabilir olduğundan, yalnızca tam olarak amaçlandıkları gibi performans göstermeleri çok önemlidir.” dedi. Kodlarının, Resmi Doğrulamayı kullanarak, özelliklerine tam olarak uygun olduğunu belirtti.

Resmi Doğrulama işlemi, kod uygulama doğruluğunu doğrulamak için matematiksel kanıtları en iyi şekilde kullanma prosedürü ile ilgilidir. Başlangıçta, NASA Mars Rover ve diğer kritik görev donanım sistemlerinin yanı sıra, sözde işlemi gerçekleştirmişti. Şimdi görünüşe göre, bu işlem yazılım sistemlerinde kullanılmak üzere geliştirilmektedir. DeepSea’nın EVM’ye derlenmesi sırasında olası hataların önlenmesi için kullanılabilecek.

Ethereum Vakfı’nın bu tür bir hibe vermesi ilk kez değildir; aslında, 5. Vakıf, Hibe Programı kapsamında, Ethereum 2.0 ve Layer 2 ölçeklendirme çabalarını içeren projelere destek vermesi ile ünlüdür.