SEC Komisyon Üyesi Hester Peirce: Kripto Piyasaları Mümkün Olduğunda Kendini Düzenlemeli

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Komisyon Üyesi Hester M. Peirce, mümkün olduğunda kripto para birimi piyasaları için kendi kendini düzenleme lehine olduğunu savundu. Komiser, 9 Mart’ta MIT Bitcoin Expo 2019’da eski Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) başkanı Gary Gensler ile birlikte halka açık bir konuşma sırasında konuşmasını yaptı.
Pierce’in yorumları , Gensler’den daha sağlam ve birleşik bir ulusal düzey düzenleyici çerçevenin arzu edilebileceği yönünde bir öneriydi. Gensler’in görüşüne göre, bu yalnızca güvenlik tokenleri veya karmaşık yatırım araçları sunan ticaret platformlarını değil aynı zamanda Bitcoin (BTC) gibi ürünleri listeleyen ticaret platformlarını da kapsayacaktır. Buna Peirce cevap verdi:
“Unutulmaması gereken önemli bir şey, insanların birbirlerini birbirleriyle olan etkileşimlerinde düzenlemeleri ve Bitcoin fikrinin tüm amacı, kendini düzenleyebilecek bir topluluk olacağıdır. Sorunlar ortaya çıktıkça, bu topluluktaki insanlar bu sorunlarla nasıl başa çıkacağını düşünüyor. Bir model bir devlet düzenleyicisine sahip olmak olurdu, ancak bunun tek model olduğunu sanmıyorum. ”

Gensler’in, yatırımcı korumasını iyileştirme, kara para aklamayı önleme konusunu koordine etme ve farklı ülkelerdeki mevcut düzenleme ve uygulama farklarını ele alma konusuna odaklanan daha geniş bir kripto ticareti yelpazesinde ulusal seviyedeki düzenlemeyi genişletme yönündeki argümanları.
Gensler ile bu yasal düzenleyici parçalanmanın üstesinden gelme konusundaki kısa bir tartışmada Peirce, devletlerin Banka Gizliliği Yasası kapsamında para aktarma yasalarını uygulamak için yasal bir zorunluluk olduğu, ancak yine de kripto para birimi piyasalarının yönlerini önemli ölçüde farklı derecelerde düzenleyebilecekleri statükoyu vurguladı. Daha sonra belirtti:

“Seçtiğimiz düzenleme modeli bu. Sanırım, buna izin verdiğimiz bir dünyada yaşadığımız takdirde bu pazarlar kendilerini düzenleyebileceklerini düşünüyorum. ”

Peirce, mümkün olduğunda daha hafif bir düzenleyici dokunuş için savunuculuğunu sürdürdü. Bununla birlikte, güvenlik tekliflerinin SEC’in kayıt şartlarına uyması gerektiğini belirtti ve güvenlik kimliklerini uygun bir şekilde listeleyebilmek için kuruma ya da alternatif takas yeri olarak kayıt yaptırmak için büyük kripto alım satım platformlarının yürüttüğü çabaları destekledi.
Cointelegraph’ın daha önce de bildirdiği gibi, Peirce, kripto topluluğunda olumlu bir üne sahiptir ve geçen yıl Winklevoss ikizleri tarafından önerilen Bitcoin borsasında işlem gören fonu reddeten SEC’in ikinci kararına karşı kişisel muhalifliği için “Crypto Mom” lakabını kazandı.
Bu Şubat ayında, ABD’de kripto düzenlemesi kurmanın uzun süren sürecinin nihayetinde faydalı olabileceğini ve endüstrinin kendine gelmesi için daha fazla özgürlük sağladığını öne sürdü.