IOTA Kurucusu, Herhangi Bir Koordinatör Yardımı Olmadan Çalışabileceğini İddia Ediyor

Nesnelerin İnterneti dünyadaki her sektörde ayaktadır. Geleneksel blok zinciri teknolojisi, IoT’nin taleplerini karşılayamıyor. Bu nedenle, IOTA Vakfı, IoT’nin ana desteği olarak çalışacak olan IOTA teknolojisiyle geldi.

Fakat IOTA’nın sorunları var – kendi merkezi koordinatörü. Koordinatörler, blok zincirinin çifte harcamasını ve manipülasyonunu önlemek için inşa edildi. Bu, IOTA’nın ağ üzerinde tam kontrol sahibi olmasına yardımcı oldu, ancak işlem geçmişini değiştirmekten vazgeçti ve kullanıcılar için erişilemiyor.

Bununla birlikte, piyasadaki son haberlere göre, IOTA koordinatör rolünü kesecek ve bunun yerini yeni bir teknoloji alacaktır.

Kısa bir süre önce bir podcast sırasında, IOTA’nın (MIOTA) kurucusu, geliştiriciler ekibinin, platformun işlevlerini herhangi bir ağ koordinatörü müdahalesi veya yardımı olmadan kullanabileceği bir alternatif bulduğunu duyurdu. Nitekim, IOTA Vakfı zaten bir koordinatör testnet ile geldi. Bu test ağı platformun işleyişini koordinatör olmadan değerlendirecektir.

Kurucu şunları söyledi:

“Şu an sahip olduğumuz asıl görev ağın koordinatöründen kurtulmak. Ayrıca buna koordineli diyoruz ve bence çok iyi bir yoldayız. ”Bu açıklama, platformun bir koordinatörü olmadan sorunsuzca çalışma yeteneğini ve kararlılığını göstermektedir. Vakfın getirdiği yeni çözümün, büyük olasılıkla yeni çözümün merkezi özellikleri olmadan koordinatörün yerini alacağını söyleyebiliriz.

IOTA 2018’de harika bir yıl geçirdi. IOTA topluluğu, Tangle’da bir dizi gelişmeye tanık oldu ve şirket bu yıl da benzer olumlu geri bildirimler almak istiyor.Enerji şebekelerini desteklemek için bir konsept oluşturuldu. ElaadNL adlı Hollandalı bir firma ile el sıkışarak yapıldı.