Nouriel Roubini’den Kripto Paralar İle İlgili Yeni Açıklamalar


Ekonomist ve ünlü şifreleme eleştirmeni Nouriel Roubini, şifrelemenin “bir teknoloji olarak başarı için kesinlikle bir temeli olmadığını” iddia etti. Roubini, yeni kripto karşıtı tartışmalarını 6 Mart’ta CFA Enstitüsü ile yaptığı röportajda sundu.
Küresel profesyonel yatırımcı birliği ile yapılan görüşmede, 2008 mali krizini meşhur kılan New Yorklu bir ekonomist olan Roubini, kripto ve blok zinciri alanına yönelik olumsuz tutumunu bir kez daha yineledi.

Tanınmış ekonomist, kripto endüstrisinin tamamının para ya da para birimi olmayan varlıklardan oluştuğunu belirtti. Kripto para birimlerinin ne değerli bir mağazaya ne de ölçeklenebilir bir ödeme aracı getirme yönünden istikrarlı olmadığını vurguladı.
Kripto’nun kusurlarının bir örneği olarak Roubini, 2017’nin ikinci yarısı boyunca aşırı boğa piyasasına işaret ederek, “milyonlarca insanın”, eksiklik korkusuyla kripto aldığını, ancak “finans veya portföy hakkında hiçbir şey bilmediğini” iddia ederek savundu.

Roubini’ye göre, kripto’nun performansı bir “üstel, parabolik balonu” temsil ediyor, çünkü patlamaya başlamış olan gerçek bir temel değer yok.
Kripto konusundaki olumsuz duruşunu yinelemenin yanı sıra Roubini, kripto para birimlerinin temelindeki blokaj zincirinin, finansal hizmetlerin geleceği ile “alakası olmadığını” savundu.

Roubini, blockchain teknolojisini yapay zeka, makine öğrenmesi, büyük veri ve Nesnelerin İnterneti de dahil olmak üzere üretim veya fintech devrimine yol açacak büyük teknolojilerin listesinden çıkardı. Roubini, yine “finansal hizmetlerdeki gerçek devrimin fintech olduğunu, ancak fintech’in kripto ile ilgisi olmadığını” belirtti.