Banco Santander İle IBM Arasındaki 700 Milyon Dolarlık Anlaşma

Avrupa’nın en büyük bankalarından biri olan Banco Santander ve teknoloji devi IBM, bankanın blockchain gibi teknolojilerinin gelişimini hızlandırmak için bir anlaşma yaptığını açıkladı. Haber 13 Şubat’ta yayınlanan bir basın açıklamasında duyuruldu.

Beş yıllık yapılan küresel teknoloji anlaşmasının, IBM tarafından sağlanacak, blokaj, yapay zeka ve büyük veriler gibi yeni teknolojiler kullanarak hizmetlerini geliştirmeye yönelik olduğu bildiriliyor.

IBM ile İspanya’daki en büyük finans ve kredi grubu arasındaki anlaşmanın yaklaşık 700 milyon $ değerinde olduğu bildiriliyor. Hareket, bankanın BT harcamalarına ilişkin yıllık maliyetlerini azaltmayı ve “Santander Grubunun ihtiyacı olan açık, esnek ve modern BT ortamına doğru gelişmesini önemli ölçüde sağlamayı” hedefliyor.

IBM’in Santander Grubu Genel Müdürü David Soto, basın açıklamasında şöyle dedi:

“Santander Group, güvenlik ve düzenleme çalışmalarını desteklemek ve IBM’in benzersiz teknoloji ve endüstri uzmanlığına başvurarak, ortaya çıkan müşteri talebini hızla karşılayan yeni hizmetler geliştirmek için IBM teknolojilerini kullanıyor.”

Cointelegraph’ın geçen yaz bildirdiği gibi, Banco Santander, blok zinciri teknolojisinin menkul kıymet alım satım işlemlerini ve diğer finansal araçları değiştirme potansiyelini araştırmak için “Dijital Yatırım Bankacılığı” adlı bir grup oluşturdu.