Yeni ETF Başvurusu

Kripto odaklı fintech firması Blockforce Capital‘in bir birimi olan ETF Trust, hem devlet borcu enstrümanlarını hem de Bitcoin (BTC) vadeli işlemlerini içeren bir portföyde yatırım yapacak olan borsa yatırım fonu (ETF) için bir teklif sunmuştur. ETF başvurusu 11 Şubat’ta Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) verildi.

ETF’ler, fonun paylarında orantılı olarak temsil edilen bir varlık sepetini izleyen menkul kıymetlerdir. Bazıları, kripto para birimlerinin düzenlenmiş ve pasif bir yatırım aracı olarak yaygın şekilde benimsenmesini ön plana çıkaran potansiyel bir “kutsal kâsesi” olarak görülmektedir.

BTC vadeli işlemleriyle ilgili olarak, fon başlangıçta – eğer başarılı olursa – şu anda CBOE Vadeli İşlemler Borsası (CFE) ve Chicago Ticaret Borsası (CME) üzerinde işlem görmekte olan nakit olarak ödenmiş BTC vadeli işlemlerine tamamen sahip olunan Cayman Adalasında kayıtlı iştiraki aracılığıyla yatırım yapacak. .

CFE ve CME BTC’nin vadeli işlem pozisyonlarının bu şekilde “her işlem günü kapanışında […] yayınlandığı gibi ilgili vadeli nakit takas değerlerinde” olarak değerlendirileceğini belirtiyor.

Ayrıca, fonun BTC’ye yatırım yapmak için gelişebileceğini öne sürmektedir. Gelecekte diğer borsalarda işlem gören vadeli işlemler, ancak fonun “doğrudan Bitcoin’e yatırım yapmayacağına” vurgu yaptı.

“Fon, Bitcoin Vadeli İşlemlerinin büyük kısmını, Bitcoin Vadeli İşlemlerine yatırım yapan Bağlı Ortaklığa yaptığı yatırımla kazanabilir. Fonun bu tür enstrümanlara doğrudan yatırım yapması durumunda, Fonun hak kazanması için gerekli olan belirli nitel gelir testlerine uymak için bu enstrümanlardan elde ettiği geliri brüt gelirinin maksimum yüzde 10’uyla sınırlandırmak isteyecektir.

Bitcoin vadeli işlemlerine ek olarak, önerilen fon ABD borsalarında işlem gören ve ABD doları, euro, İngiliz sterlini, Japon Yeni ve İsviçre frank’ı cinsinden olan daha geleneksel “yüksek kaliteli, kısa vadeli devlet borçlanma araçlarına daha büyük yatırımlar tahsis edecek”

Daha önce de belirtildiği gibi, yatırım firması VanEck ve finansal hizmetler şirketi SolidX’in CBOE’nin BZX Hisse Senedi Borsa’sı listesine dahil olmak üzere Bitcoin’e bağlı ayrı bir ETF başvurusu bulunmaktadır.