Rus Kargo Şirketi Liman Taşımacılığında Blockchain Kullanacak

Rus deniz taşımacılığı şirketi Infotech Baltika, faaliyet gösterdiği limanlar için blok zinciri tabanlı bir sistem geliştirecek.

Edge.Port adlı blok zincir tabanlı çözümü geliştirmek için firma Moskova merkezli blok zincir başlangıcı Iconic ile ortaklık kurdu.
Ağın, liman faaliyetinde bulunan katılımcıların gerekli tüm belgeleri bir blok zinciri üzerinde saklamalarına izin verileceği bildiriliyor. Morvesti’ye göre, gemi park etme ve römorkör kiralama da dahil olmak üzere limandaki tüm hizmetler, zaman alan evraklar olmadan sistem üzerinden çevrimiçi olarak sipariş edilebilir ve izlenebilir.

Infotech Baltika yayına, Edge.Port’un firmanın liman operasyonlarında harcadığı zamanı dört saatten 25 dakikaya indirmesini sağlayacağını söyledi.
Dahası, gemi boşaltılırken blok zinciri kullanımının bir saat kadar tasarruf yaratacağı bildirildi. Sonuç olarak, genel liman kapasitesi yüzde 3 ila 5 artabilir.

Infotech Baltika, Rusya’nın dört bir yanındaki 14 limanda ,İtalya ve Kıbrıs da dahil olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde faaliyet göstermektedir.Her yıl 3.000’den fazla gemi işleten şirket, 2017’de, işlenen malların değeri, 100 milyar rubledir (yaklaşık 1.5 milyar dolar).

Cointelegraph’ın daha önce bildirdiği gibi, blockchain şu anda denizcilik endüstrisinde hem liman operatörleri hem de lojistik şirketleri tarafından yaygın bir şekilde uygulanmaktadır. Örneğin, İsrail’in en büyük kargo nakliye şirketi Zim, geçtiğimiz günlerde başarılı bir pilot denemenin ardından blockchain platformunu seçkin işlemlerde tüm müşterilere açtı.

Ağustos 2018’de, IBM ve Danimarka’nın nakliye ve lojistik devi Maersk, global bir blockchain tabanlı nakliye çözümü başlattı. Girişim 94 kuruluşu kapsamaktadır.