Bitfury Sağlık Sektöründe Büyük Bir Ortaklığa Gidiyor

Blockchain teknoloji şirketi Bitfury, blockchain bazlı bir tıbbi görüntüleme ekosistemi oluşturmak için radyoloji blockchain piyasasından Medical Diagnostic Web (MDW) ile ortaklık kuruyor. Ortaklık Bitfury Group tarafından 11 Şubat’ta yayınlanan bir blog yazısı ile ilan edildi.


2011 yılında kurulan Bitfury Group, Bitcoin (BTC) blok zinciri için bir yazılım üreticisi ve güvenlik altyapı sağlayıcısı olarak faaliyet göstermektedir. Şirket 2018 yılında 500 milyon dolar gelir elde etti.

MDW, radyologların görüntüleme olanaklarıyla iletişim kurmasına ve hasta verilerini ve tıbbi görüntülerini paylaşmasına izin veren bir radyoloji blok zinciri platformudur.

Yeni işbirliği içinde, Bitfury, MDW ve blok zinciri ile çalışan yaşam veri pazarı Longenesis, X-ışınları ve BT taramaları gibi tıbbi görüntüleme ve teşhis bilgilerini korumak, paylaşmak ve korumak için bir platform geliştirecektir. Platform, Bitfury’nin teknolojisi kullanılarak işlemlerin onaylanmasına olanak tanıyan özel blok zinciri çerçevesi Exonum’a kurulacak.

Longenesis, yalnızca yetkili tarafların blok zincirinde kaydedilen tıbbi verilere erişmelerini ve ayrıca Sağlık Sigortası Taşınabilirliği ve Hesap Verebilirlik Yasası (HIPAA) ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) ile uyumluluğunu garanti ettiğini iddia ediyor. Bitfury’nin CEO’su Valery Vavilov, tıp sektöründeki blockchain dağıtımında iyimserliğini dile getirdi:

“Blockchain teknolojisi, hasta geçmişinin araştırılmasına karşı dayanıklı bir kaydını sunarak, aynı zamanda doktorların bilgileri daha kolay paylaşabilmeleri için bir yol sağlayarak hasta veri güvenliğini güçlendirebilir. Blockchain’in AI algoritmalarının tıbbi potansiyeli ile eşleştirdiği güvenin sayısallaştırılması, tüm dünyadaki tıbbi sistemleri canlandırma yeteneğine sahip. ”

Şubat ayının başlarında, bir tıbbi araştırma ve geliştirme birliği olan Pistoia Alliance, blok zinciri projesini veri paylaşımını, veri kimliğini ve veri bütünlüğünü içerecek veri tanımlamasını, veri bütünlüğünü sağlamak ve arasındaki paylaşımı geliştirmek için kaynakları doğrulamak için blockchain’i kullanacak şekilde genişletti.

Blockchain tabanlı veri yönetimine girmeden önce Pistoia, tıp endüstrisini gelişmekte olan teknoloji konusunda eğitmeye odaklandı.

Ocak ayında, Amerika Birleşik Devletleri merkezli sağlık sigortası devi Aetna, sağlık sektörüne uyarlanmış bir blok zinciri ağı oluşturmak için IBM ile ortaklık kurdu. Dünya çapında 39 milyondan fazla müşteriye hizmet vereceği tahmin edilen blockchain sistemi, sigorta talep işlemlerini ve ödemelerini kolaylaştırmak ve aynı zamanda rehberleri yönetmek için planlanacak.