Venezuela Kripto Paraları Düzenlemeye Başladı

Venezüella hükümeti şifreli para transferlerini düzenlemeye başladı. Regülatör aylık bir limit koydu ve işlem tutarının yüzde 15’ine kadar komisyon alacak. Ek olarak, kapsamlı şifreleme hizmeti sağlayıcıları kaydının yeni detayları açıklandı.

Kripto Paraları Düzenleme

Venezuela’daki tüm kripto faaliyetlerinin düzenleyicisi olan Kripto Varlıkları ve İlgili Faaliyetlerin Ulusal Sorumluluğu (Sunacrip), Cuma günü yaptığı açıklamada, kripto para birimleri kullanan havale düzenlemelerinin yürürlüğe girdiğini duyurdu. Bu kararname, ülkenin 41.581 sayılı Resmi Gazetesinde yayımlandı.

Kararnamede, “Venezuela Cumhuriyeti topraklarında gerçek kişilere kripto varlıklarında havale gönderme ve alma için gereklilikler ve prosedürler” belirlendi.

Kararnameye göre:

Bu kuralda atıfta bulunulan kriptopara göndericileri, havale toplamı üzerinden hesaplanan en fazla% 15 tutarında bir mali komisyon ödemekle yükümlüdür.

Gazete, Sunacrip komisyonlarının asgari komisyon ücretinin “işlem başına 0,25 avroya [~ 0,28 $] eşdeğer olduğunu” yazıyor.

Yönetmelik metnine göre, Sunacrip artık havale limitlerini belirleme, kripto para birimlerinin değerlerini belirleme, tarifeleri belirleme ve işlemlerde yer alan ihraççı ve alıcılardan veri talep etme yetkisine sahip olduğunu belirtti.

Havale gönderme için aylık limit, Venezüella’nın ulusal para birimi olan ve hükümetin petrol, altın, elmas ve diğer doğal kaynaklar tarafından desteklenen bir kripto para birimi olduğunu iddia ettiği ulusal para birimi olan 10 petros a eşittir. “PTR için belirlenen alıntıya göre, bu sınır ayda 600 ABD dolarına çevriliyor. Bu limiti aşan herhangi bir miktar Sunacrip onayını gerektirecektir, bu da en fazla 50 PTR (3.000 $) ‘a izin verecek ”dedi.

Sunacrip’in açıklamasının ardından bazı insanlar yeni kurallar hakkındaki görüşlerini dile getirmek için Twitter’a yazdılar. Bir kullanıcı, bu kuralların “gördüğüm en saçma şey” olduğunu belirtti. Bir başka kullanıcı, “Saçma bir düzenleyici çerçeve. Kripto varlıklarının benimsenmesini teşvik etmek yerine, [[]] kendi üretiminin tersi olan bir şeyi merkezileştirmeye çalışıyorlar. ”

Kripto Servis Kayıt Defteri

31 Ocak’ta Venezuela’da kripto düzenlemesinin ilk uygulanmasının ardından, 41.575 sayılı Resmi Gazete’nin yayımlanmasından sonra, hükümet kripto para birimi hizmet siciline özgü kurallar çıkarmaya devam etti.