Filipinli Union Bankası İki Yönlü Kripto ATM’yi Başlattı

Yerel medya kuruluşu Philstar’ın 6 Şubat’ta bildirdiğine göre, Filipinler bankası Union Bank, ülkenin ilk iki yönlü kripto para birimi ATM’sini başlatıyor.
Hareketin müşterilerin bankanın “sanal alanının” bir parçası olarak ATM üzerinden nakit para ile kripto para birimleri satın almalarını ve satmalarını sağlayacak – kontrollü bir ortamda işlem yapmalarını sağlayacak.

Şu an için deneme aşamasında hangi dijital para birimlerinin destekleneceğini belirtmedi.
Philstar‘a göre, sistem mevcut düzenlemelere uyuyor ve Birlik Bankası ile ülkenin merkez bankası Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP) arasındaki işbirliğinin bir sonucudur.Bankanın yayınladığı bir açıklamada, ATM’nin “pezoları sanal para birimine dönüştürmek için alternatif bir kanal sağlayacağını” iddia etti.

Philstar, Bankası’nın geçtiğimiz yıl kazançlarında 7.32 milyar Filipin Pesosu (yaklaşık 140 milyon $) bildirdiğini bildirdi. Banka, varlıklar açısından ülkedeki en büyük on banka içerisindedir.

BSP resmen, yerel Filipin kripto borsalarını resmen havale şirketleri olarak düzenliyor ve sanal para birimlerini Şubat 2017’de 944 sayılı Genelge’yi yayınladığından bu yana meşru bir ödeme yöntemi olarak kabul ediyor.

Cointelegraph’ın yakın zamanda bildirdiği gibi, ülkenin Ekonomik Bölge İdaresi tarafından yeni düzenlemeler yapıldı. Kuralların, kripto para birimi endüstrisini düzenlemek ve yatırımcıları korumak, fayda ve güvenlik koinleri dahil olmak üzere kripto varlıklarının edinilmesi gibi sorunları etkileyen şekilde tasarlandığı bildiriliyor.

Ocak ayında, Amerika Birleşik Devletleri Bitcoin ATM operatörü Coinme, Coinstar’ın sahip olduğu para sayma kiosklarında Bitcoin’i (BTC) satmak için bir ortaklığa girdi.