SEC:Kripto Düzenlemesindeki Gecikme Teknoloji İçin Daha Fazla Özgürlük Sağlayabilir

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) 8 Şubat Cuma günü yaptığı açıklamada, kripto düzenlemesindeki gecikmenin endüstrinin kendi başına hareket etmesine daha fazla özgürlük sağlayabileceğini söyledi.

SEC’in Winklevoss ikizleri tarafından önerilen bir Bitcoin takas yatırım fonunu (ETF) kararını reddettiği için toplumda “Kripto Annesi” olarak bilinen Heister Peirce, Winklevoss ikizlerinin olduğu bir konuşmada yorum yaptı.

Peirce, kripto için daha net bir yasal çerçeve sağlamadaki mevcut gecikmeleri tartışarak belirsizliğin o kadar da kötü olmadığını söyledi. Daha sonra açıkladı:
“Daha fazla blok zinciri projesinin olgunlaştığını gördükten sonra daha net çizgiler çizebiliriz. Net çizgiler çizmede gecikme aslında teknolojinin kendine gelmesi için daha fazla özgürlük sağlayabilir. ”

Komiser, yeni bir endüstriyi düzenleme sürecinin uzun olabileceğini ve SEC’in, mevcut yasalardan ödün vermeden gelişmesini sağlamak için SEC’nin uygun davranması gerektiğini vurguladı:

“Uygun şekilde hareket edersek, bu yeni sınırdaki yeniliğin, menkul kıymet yasalarımızın amaçlarından ödün vermeden devam etmesini sağlayabiliriz – yatırımcıları korumak, sermaye oluşumunu kolaylaştırmak ve adil, düzenli ve verimli pazarlar sağlamak.”geretiğini vurguladı.

Kripto yatırımcıları için beklentilerin belirlenmesinde icra eylemlerinin tercih edilmediğini belirtti. Dahası, bazı kripto projelerinin mevcut çerçeve dahilinde herhangi bir ilerleme kaydedemediğini, çünkü “menkul kıymet yasaları onları çalıştırılamaz kılıyor” dedi.

Peirce ayrıca, SEC’in kripto projeleriyle uğraşmakta bazen çok tereddütlü olduğuna ve para biriktirmek isteyen yatırımcıların aşırı dikkatli olmasından kaynaklanabileceğine inanmaktadır:

“Yatırımcılar olarak, kripto etiketli herhangi bir şeye kör bir şekilde atlama konusunda haklı olarak hata yapıyoruz, ancak zaman zaman kripto etiketli herhangi bir şeyden kaçmakta aynı derecede itici görünüyor. Dikkatli olmalarını yatırımcılara borçluyuz, ancak yatırım dünyalarını tercihlerimizle tanımlamamalarını da borçluyuz. ”

Peirce, ABD Kongresinin kripto ile ilgili belirsizlikleri, en azından bazı dijital varlıkların ayrı bir varlık sınıfı olarak ele alınmasını gerektirerek çözebileceği sonucuna varmıştır.