Medical R&D Alliance, Blockchain Projesini Veri Paylaşımını Dahil Etmek Üzere Genişletiyor

Pistoia Alliance, 8 Şubat’ta yayınlanan bir basın açıklamasına göre, blok zinciri projesini veri paylaşımını, veri kimliğini ve veri bütünlüğünü içerecek şekilde genişletti.

Pistoia Alliance, Pfizer, Novartiz ve GSK gibi tanınmış ilaç endüstrisi şirketlerinin temsilcileri ile 2007 yılında kurulmuş, kar amacı gütmeyen bir organizasyondur. Pistoia Alliance, şirketlerin ilgili araştırma ve geliştirme (AR-GE) alanlarında yardımcı olacak yeni teknolojilerin entegre edilmesine yardımcı olmak için kuruldu.

En yeni proje, verilerin tanımlanmasında kaynakların doğrulanması, veri bütünlüğünün sağlanması ve kuruluşlar arasındaki paylaşımın iyileştirilmesi için blockchain kullanımına odaklanacaktır.

Blockchain tabanlı veri yönetimine girmeden önce Pistoia, tıp endüstrisini gelişmekte olan teknoloji konusunda eğitmeye odaklandı. Pistoia ‘ya göre, son zamanlarda yapılan bir anket, kalifiye personele erişimin ve teknolojinin anlaşılmasının blockchain’in benimsenmesinin önündeki en büyük engel olduğunu ortaya koydu. Aynı ankete göre, ankete katılanların beşte biri blok zincirinin standart bir veritabanının ötesinde değer kattığını düşünmüyor.

“Endüstrinin büyük kısmı hala blockchain’in“ tartışma ”aşamasındadır, bunun ötesine geçmek ve üyeleri aktif olarak destekleyen ve Ar-Ge’ye fayda sağlayacak, inovasyonu hızlandıracak ve yeni tedavilerin keşfini destekleyen somut sonuçlara yol açan eylemlerde bulunmak istiyoruz” dedi. Pistoia İttifakı başkanı Steve Arlington

Tıbbi verileri daha paylaşılabilir ve daha güvenli hale getirmek için sağlık endüstrisinde dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) uygulanmıştır. 2018 yılının Kasım ayında, Güney Kore’nin Goyang şehrinde bulunan Myongji Hastanesi, Korece BT şirketi BICube ile bir Mutabakat Muhtırası (MoU) imzaladı.

MoU şartlarına göre, iki taraf bir sağlık bilgi alışverişi sistemi oluşturmak için DLT’yi kullanır ve “genel bir bulutu ve özel bir bulutu birleştiren bir hibrit bulut [platform] oluşturur.”

Aynı ay, Avusturya hükümeti hastalığı tespit etmek için blok zincir teknolojisini kullanan bir İngiltere kanser araştırma şirketi Lancor Scientific’e mali destek sağladı. Lancor Scientific, çoklu kanser türlerini saptamak için bir cihaz geliştirdi ve tarama sonuçlarını akıllı zincirlerle bir blok zincirine kaydetti.