İki Büyük Yatırım Şirketinden ETF İçin Ortaklık

ABD merkezli Yatırım yönetim firması AdvisorShares ve yatırım danışmanlığı şirketi Sabretooth Advisors, ortak olarak blok zinciri ve bulut bilişim ile ilgili alanlar da dahil olmak üzere teknoloji şirketlerini izleyen borsada işlem gören bir fonu (ETF) başlatacak.

ETF’ler, fonun paylarında orantılı olarak temsil edilen bir varlık sepetini izleyen pazarlanabilir menkul kıymetlerdir. ETF’ler, geleneksel yatırımlar ve emtialar veya para birimleri gibi alternatif varlıklar dahil olmak üzere tüm varlık sınıflarında sunulur, ayrıca yatırımcıların kısa piyasalara girmelerine veya kaldıraç kazanmalarına olanak tanır.

7 Şubat’ta piyasaya çıkacak olan yeni AdvisorShares Sabretooth ETF fikri – bulut bilişimi dağıtan ve blockchain gibi yeni gelişen teknolojilerle ilgilenen şirketlerin artan kârlılığa ulaşabilmeleri ve piyasadaki hisse fiyatlarında yükselmelerine neden olabilir. Makul bir süre tabi ki.

Birçoğu, diğer türevlerin yanı sıra kripto para biriminin ve blok zinciri ETF’lerinin ortaya çıkmasının bu pazarların olgunlaştığının bir işareti olarak görüyor.
Şubat 2018’de Kanadalı düzenleyiciler, ülkenin hem büyük hem de küçük ölçekli blok zinciri şirketlerine odaklanan ilk blok zinciri bazlı ETF’yi onayladılar. O zamana kadar, ETF yayıncısı Harvest Portföyleri, ihraççıların hem büyük kapaklı hem de yükselen blok zinciri segmentlerindeki performansını izlemek için tasarlanan Hasat Blok Zincir Teknolojileri Endeksine zaten sahipti.

Ocak ayının sonunda, Chicago Board Options Exchange (CBOE), yatırım şirketi VanEck ve finansal hizmetler şirketi SolidX ile birlikte, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC) tekrar başvurdu Firmalar ilk olarak 6 Haziran 2018’de Bitcoin tabanlı bir ETF’yi listelemek için SEC’e başvururken, SEC birçok kez kararını geri aldığından, başvuru süreci o zamandan beri birkaç gecikme yaşamıştır.