Bitcoin Ticareti Venezuela’da En Yüksek Seviyelere Ulaştı

Teknoloji haberleri TrustNodes 6 Şubat’taki raporda, Venezuela’daki Bitcoin (BTC) ticaret hacimleri, aşırı yüksek enflasyon ve devam eden cumhurbaşkanlığı krizinin ortasında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Bitcoin haftalık işlem hacmi, sona eren hafta boyunca eşler arası (P2P) borsada YerelBitcoins’te 2.000 BTC’nin (yaklaşık 6.8 milyon $) üzerine çıktı.

LocalBitcoins’te kaydedilen ticaret hacimleri, Venezüellalılar tarafından tahmin edilen toplam Bitcoin ticaretinin sadece bir kısmı. TrustNodes’in bildirdiği gibi, komşu ülkeler Kolombiya ve Brezilya gibi merkezi borsalarda büyük miktarda işlem gerçekleştiriliyor.

Bu gibi durumlarda, Venezüellalıların Bitcoin ticaret hacimlerinin toplam değerini tahmin etmek zordur, çünkü alım satım işlemleri genellikle komşu ülkelerin yerel para birimlerinde yapılmaktadır.

LocalBitcoins’te alım satım hacimleri de, Kolombiya’da yükseliş gösterdi. İki ülke birlikte Latin Amerika’daki p2p döviz alım satım işlemlerinin yüzde 85’ini oluşturuyor.

TrustNodes’a göre, Venezuela’daki LocalBitcoins’in ticaret hacmi 2018 yazından bu yana dört kattan fazla bir artış gördü, ancak yerel fiat para birimi olan Venezüella Bolivar’ının enflasyonu bir milyona ulaştı.

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) 2018’de daha önce öngördüğü gibi, Venezuela’da enflasyon oranı bu yıl yüzde 10 milyona ulaşabilir.

Dünyanın en büyük petrol rezervine sahip olmasına rağmen, Venezüella ekonomisinin 2013 sonundan bu yana yüzde 47 düştüğü bildirildi. Ülkedeki ekonomik durum, 2017 yılında kabul edilen ve Venezüella cumhurbaşkanı rejimini hedefleyen ABD’nin yaptırımları ile kötüleşti. ABD, geçtiğimiz ay ülkenin devlet petrol şirketi PDVSA ‘ya karşı ilave yaptırımlar yaptığını duyurdu.