PayPal Kripto’ya Benzer Global Para Birimi Yaratmayı Amaçlıyor

PayPal’ın kurucusu Luke Nosek, firmasının başlangıçta kriptoya benzer şekilde bankalardan ve hükümetlerden bağımsız bir dijital para birimi oluşturmak istediğini söyledi.

Geçen hafta İsviçre Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’ndaki bir panelde Nosek’e, büyük Çinli haberciler uygulama içi ödeme sistemi olan PayPal‘ın veya WeChat Pay‘in çevrimiçi işlemlerle ilgili çeşitli sorunları çözüp çözmediği veya kripto para birimleri olup olmadığı sorulmuştu.
Bu soruya yanıt veren PayPal’ın kurucu ortağı şöyle dedi:

“Birçok insan bunu bilmiyor, ancak PayPal’ın ilk misyonu, para birimlerine zarar veren bankaların ve devletlerin yozlaşmış kartellerinin parazitlerinden bağımsız küresel bir para birimi oluşturmaktı.”

Şirket ekonomik olarak çok güçlü bir şey inşa etmeyi başardı, diye devam etti. Bununla birlikte, PayPal hiçbir zaman ilk hedefine ulaşamadı ve çok fazla merkezileşmedi, bunun yanında Visa, Mastercard ve SWIFT gibi en büyük finansal kurumlara da bağlı olduğunu söyledi.

Nosek, PayPal‘ın bu kurumları mutlu tutmak için ne gerekiyorsa yapmaya mecbur olduğunu belirtti.

Ayrıca SpaceX‘te yönetim kurulu üyesi olan Nosek, Musk’un ademi merkeziyetçi kripto para birimi kavramına daha yakın olacak bir şey geliştirmek için yeterli zamanı olmadığına üzülüyor. Nosek, bunun yapılmaması nedeniyle yatırımcılar tarafından ürünü en kısa sürede piyasaya sürmeleri için baskı yaptıklarını söyledi.

Sonunda Nosek, Bitcoin ve Ethereum geliştiricilerine, kendi ekosistemlerini yarattıkları ve benimsemelerini erken bırakmadıkları için minnettar olduklarını ve yatırımcıların PayPal ile aynı baskıya asla sahip olmayacağını umduğunu belirtti.

2018 yılının ilk çeyreğinde aktif kullanıcı sayısı 254 milyonu geçen bir ödeme sistemi olan PayPal, yakın zamanda çalışanları için blok zinciri bazlı bir ödül sistemi başlattı. PayPal çalışanlarına inovasyonla ilgili programlara katılmak ve fikirlerini katkıda bulunmak için tokenler veriliyor ve bunları şirket içinde 100’den fazla “deneyim” ile değiştirebiliyorlar.