New York Finansal Düzenleyicileri Bitcoin ATM Operatörüne BitLicense Verdi

New York Eyalet Finansal Hizmetler Departmanı (NYDFS), 31 Ocak’ta yazılan resmi bir tweet’e göre, Cottonwood Vending LLC‘ye sanal bir döviz lisansı yani BitLicense verdi.
Cottonwood Vending, New York City ve çevresinde terminalleri bulunan bir Bitcoin (BTC) ATM işletmecisidir. Tweet’e göre, bu tür lisansların verilmesi “New York’un fintech endüstrisinde sorumlu inovasyonu geliştirmeye devam edicektir”.

Bitcoin ATM’leri veya BTM’leri, kullanıcıların para yatırmalarını ve Bitcoin satın almalarını veya mobil cüzdanlarını taramalarını, kriptolarını satmalarını ve paralarını almalarını sağlayan dokunmatik ekran kiosklarıdır. Satışlar ve alımlar otomatik olarak kullanıcıların mobil cüzdanlarıyla senkronize edilir.

Kasım 2018’de NYDFS, başka bir BTM işletmecisi Coinsource‘a bir Bitlicense verdi. NYDFS, basın açıklamasında verdiği kararda Coinsource’un başvurusunun kapsamlı bir incelemesinin ardından firmayı önemli düzenleme koşullarına tabi tuttuğunu söyledi.

BitLicenses, NYDFS tarafından 2014 Temmuz’unda New York’un ilk Mali Hizmetler Sorumlusu Benjamin Lawsky tarafından tanıtıldı. Böyle bir lisansın alınması, şifreli para birimlerinde ve blok zinciri alanlarında birçok kişi tarafından eyalette iş yapmak için gerekli bir adım olarak görülmektedir.

Bu tür bir lisans alan firmalar, bazı kara para aklama (AML) standartlarına ve terörle mücadele finansman standartlarına tabidir. Diğer gereksinimler, tüm çalışanların geçmişini kontrol etmeyi içerir ve işlem kayıtlarının 10 yıl boyunca saklanması gerekir.

Kripto alanındaki çeşitli şirketler NYDFS‘den BitLicenses‘ı istediler ve aldılar. Temmuz 2018’de, küresel kripto ödemeleri işlemcisi BitPay‘e bir BitLicense verildi. O sırada BitPay CEO’su Stephen Pair şöyle dedi:
“New York eyaleti, şifreli para biriminde yer alan işletmelere yönelik en katı politikalardan birine sahip ve bir Lisans almak için onay süreçlerinde çalışmak BitPay için önemliydi. New York’un BitPay için önemli iş fırsatları sunması nedeniyle bu zor çalışmanın işe yarayacağına inanıyoruz. ”