İsviçreli Cüzdan Şirketi Marshall Adaları Dijital Para Birimi için Fiziksel Banknotlar Üretti

İsviçre merkezli bir “akıllı kart” cüzdanı üreticisi olan Tangem’in, 28 Ocak’ta yapılan açıklamaya göre Marshall Adaları’nın dijital para birimi olan Sovereign’e (SOV) fiziksel banknotlar çıkaracağı bildiriliyor.
Duyuruya göre, dijital para biriminin fiziksel temsili, vatandaşların “dijital para birimine adil ve eşit erişime sahip olmalarını, internet bağlantısına sahip olmadanda kullanabileceklerini” iddia etmektedir. Firma, fiziksel bir SOV’un “kontrol edilebilir bir mekanizma” olacağını belirtmektedir. Para birimini Marshall hükümeti tarafından ihraç edilecektir.

Marshall Adaları Devlet Başkanının Yardımcısı Bakan David Paul, “Tangem, daha uzak dış adalarda yaşayanlar da dahil tüm vatandaşların SOV kullanarak kolayca ve pratik olarak işlem yapabilmelerini sağlamamıza yardımcı olacak” dedi.


Tangem, “kağıt banknotların bilinen avantajlarını blok zincir teknolojisinin güvenliği ile birleştirecek” bir blok zinciri etkin mikroişlemci içereceğini belirtti.

Şubat 2018’de, Marshall Adaları Cumhuriyeti ilk kez bir İlk Para Senedi (ICO) ve serbest ticaret ile kendi şifreleme para birimini bırakacağını açıkladı.

Ulusal bir kripto para birimi oluşturma fikri, ülke içinde ve Uluslararası Para Fonu (IMF) gibi uluslararası kuruluşlarla tartışmalı bir konu haline geldi. Ağustos 2018’de IMF, Marshall hükümetini, ülkenin mali bütünlüğü ve yabancı bankalarla ilişkileri açısından risk teşkil edebileceğini söyleyerek Sovereign’i çıkarmayı yeniden gözden geçirmeye çağırdı.

Marshall Cumhurbaşkanı Hilda Heine’in Sovereign’e verdiği destek ülkenin parlamentosu Nitijela’ya güven duyulmamasına yol açtı. Parlamento başlangıçta ulusal bir dijital para biriminin oluşturulmasını desteklerken, cumhurbaşkanının eleştirmenleri, devlet destekli bir dijital para birimi için önerilen planın ülkenin itibarına zarar verebileceğini açıkladı.