Lisans Gereklilikleri Hollanda’da Anonim Kripto Para Satma ve Satın Alma İşlemini Sonlandırıyor

Hollanda Maliye Bakanı Pete Hoekstra, 18 Ocak’ta yayınlanan Hollandalı medya kuruluşu Nederlandse Omroep Stichting (NOS) raporlarında, kripto hizmetleri için bir lisans sisteminin uygulamaya konması konusunda resmi bir tavsiye verdi.

Hoekstra’nın geçen yılın başında Hollanda’nın Finansal Piyasalar Kurumu ve yerel merkez bankası De Nederlandsche Bank’tan kripto para birimleri hakkında tavsiye istediği bildirildi.
Bakan, aldığı tavsiyeden hemen sonra tavsiyeye göre çalışmaya başladığını duyurdu. Makaleye göre, azalan kripto spekülatif hareketleri, yatırımcı koruma eylemlerini daha az acil hale getirdi.

Hollanda’nın Finansal İstihbarat Birimi, kripto para birimleriyle olağandışı işlemlerin sayısının yılda ortalama 300’den 5.000’e kadar arttığını belirtti.
Önerilen lisans sisteminin, müşterilerin işlemlerini izlemek ve şüpheli etkinlikleri yetkililere bildirmek için kripto borsaları ve cüzdan sağlayıcıları gerektireceği bildiriliyor. Borsaların ayrıca, soruşturma olması durumunda yetkililere devredebilmesi için müşterileri hakkında bilgi toplaması ve saklaması gerekecektir.

Hollanda’nın merkez bankası, şirketlerin gerekli kullanıcı verilerini toplayıp toplayamadıklarını kontrol etmek için lisans almadan önce test edileceğini açıkladı.

Hollanda Bitcoin Vakfı’nın yönetim kurulu üyesi olan Richard Kohl’un, yeni düzenlemelerin yerel inovasyon kültüründe geriye doğru atılmış büyük bir adım olduğunu belirten tedbirin “genç yenilikçi şirketler için dramatik” olduğunu belirtti.
Yeni düzenlemenin şirketlere büyük miktarda evrak ve büyük harcamalar getirmesini beklediğini belirtti. Bunların tümü, Kohl’a göre, bankalar gibi yerleşik büyük partilere kıyasla önemli rekabet dezavantajlarına neden olacak.

Kohl, ayrıca, kripto para birimleri tarafından yaratılan gerçek tehlikeler hakkında çok az araştırma yapıldığını ve alınan önlemlerin çok aşırı olduğunu düşündüğünü bildirdi. Ayrıca, kullanıcı verilerinin depolanması gerekliliğinin diğer olası sonuçları hakkındaki endişelerine de dikkat çekti:

“Bankalar ve finansal kurumlar zaten müşteri ve işlem bilgilerinin kaydını tutmaya ihtiyaç duyuyor….”

Cointelegraph’ın geçen yılın Aralık ayında bildirildiği gibi, kripto para birimi hizmet sağlayıcılarından yakında Hollanda merkez bankasından bir lisans almaları istenecek.
Ağustos 2018’de, Hollanda merkez bankasındaki bir yöneticinin kripto para birimleri “gerçek para” olmasa da, bankanın onları yasaklama planlarının olmadığını söylediğini bildirdi.