Putin Pump?

Açıklamalar, Rusya Devlet Başkanlığı Ulusal Ekonomi ve Kamu Yönetimi Akademisi’nde (Ranepa) öğretim görevlisi Vladislav Ginko’dan geldi. Geçen hafta yaptığı açıklamada, yeni ABD yaptırımlarının Moskova’yı nakit rezervlerini çeşitlendirmeye zorlayacağını ve bunun için yapabilecekleri sınırlı seçeneklerinin olduğunu söyledi. Bunlardan biri, Rusya Merkez Bankası tarafından tasarruf edilen 466 milyar dolarlık paranın bir kısmını kripto para birimi ile değiştirmek. Rusya’nın seçkinlerinin de ABD varlıklarını ve para birimlerini yaptırımlardan etkilenmicek varlıklara ve “büyük ölçüde bitcoin’lere yatırım yapmak” zorunda kalmasında ısrar etti. Uzman ekonomist şunları söyledi:

ABD yaptırımları yalnızca Bitcoin kullanımıyla hafifletilebilir.

Ginko, Rusya hükümetinin bitcoin’e “milyarlarca dolar değerinde” yaptığı ilk önemli dalganın önümüzdeki birkaç hafta içinde gelebileceğini ileri sürdü. “Rusya’nın ABD Kongresi’nin yeni yaptırımlar getireceği Şubat ayında bitcoin ile rezervlerini çeşitlendirmeye başlayacağına inanıyorum” dedi. Ekonomist ayrıca, Rus hükümetinin kripto para kazanmalarına karşı olmadığı görüşünü paylaştı ve Cumhurbaşkanı Putin’in fintech’i ülke ekonomisinin kilit itici gücü olarak bahsettiğini belirtti.

Görüşmenin sonuna doğru Vladislav Ginko, son zamanlarda yaptığı çalışmaların çoğunun, Rus yetkilileri bitcoin’in zorlu ABD yaptırımlarının etkilerini hafifletmenin ve Rusya toplumunun çeşitli paydaşlarına merkezî yatırım ihtiyacını kanıtlamanın en iyi yolu olduğuna ikna etmeye odaklandığını itiraf etti.

Bazı “Özel” Raporlar

Rapor, Avustralya medya organı tarafından özel olarak tanıtıldı, ancak Ginko sosyal medyadaki görüşlerini ve tahminlerini aktif olarak ve birçok gazeteci ile yaptığı görüşmelerde yayıyor. Fortune da dahil olmak üzere bir dizi başka kripto ve ana medya kuruluşu Micky’nin raporundan alıntı yaptı. Bununla birlikte, İngiltere’nin Daily Telegraph gazetesi, Rusya’dan gelen resmi bir hükümet kaynağı tarafından onaylanmayan, yine ek bilgiler göndererek kendi makalesini yayınladı.

Rus uzman, Moskova’nın dolarizasyon çabalarının bir parçası olarak ve ABD doları cinsinden Rusya petrol ve doğal gaz ödemelerinin kesintiye uğramasını önlemek amacıyla dünyanın en popüler kripto para birimine 10 milyar dolara kadar yatırım yapmaya hazır olduğunu belirtti. The Telegraph tarafından alıntılanan Ginko’nun doğrulanmamış bir diğer iddiası da, kripto endüstrinin şu anda Rusya’nın GSYİH’nın yüzde 8’ini oluşturduğu yönünde.

Bu arada, Micky de aynı konuyla ilgili başka bir makale yayınladı ve Avustralya kripto OTC komisyoncu Lupo Toro’dan “Rus vatandaşları tarafından verilen OTC bitcoin alımlarının hacminde büyük ve olağandışı bir artış” gösterdiğini bildiren belgelerden bahsetti. “Moskova Dosyaları”, “Putin Pump?” ile başlayan bir başlık altında yayınlandı.

Diğer yandan Moskova daki diğer birçok devlet görevlisi bu paylaşılan bilgilere katılmıyorlar.Rusya devletinin böyle bir düşüncesi olmadığı görüşünde birleşiyorlar.