Yeni Zelanda Polis Departmanı 3.6 Milyon Dolarlık Cryptopia Hacklenmesini Doğruladı

Yeni Zelanda polisi, 16 Ocak’ta yayınlanan bir basın açıklamasında, en az 3.6 milyon dolar değerinde yerel bir kripto para birimi platformu olan Cryptopia’nın Hacklenme olayının ne olduğunu araştırdıklarını doğruladı.
Web sitesini aniden kapatan ve 14 Ocak’ta hizmet alışverişinde durduran Cryptopia, daha sonra kötü amaçlı bir faaliyet tespit ettiğini söyledi.


Şirketin Twitter hesabına yazılan bir açıklamada, “Cryptopia platformu  önemli zararlara neden olan bir güvenlik ihlali yaşadı” dedi.
Kullanıcılar ve medya hack hakkında bilgi edindikçe, Cryptopia o zamandan beri resmi bir soruşturma olduğu için  devam eden işlemler hakkında daha fazla yorum yapmayacağını söyledi.

15 Ocak Salı günü daha önce yayınlanan benzer ifadelere sahip iki tweetten biri “Şu anda bir polis meselesi olduğu için şu anda kimseyi güncelleyemiyoruz” diyor.

Polise göre, soruşturma halen olayların sırasını belirleme aşamasında.
Basın açıklamasında, “Soruşturma hala çok erken aşamada ve polis ne olduğunu ve nasıl olduğunu belirlemek için Cryptopia ile çalışmaya devam ediyor” diyor.

“Polis, önemli bir miktar dışında, ne kadar kripto para biriminin bulunduğunu söyleyecek konumda değil. Davaya Canterbury CIB ve polis Yüksek Teknoloji Suç Birimi’nden uzman personel de dahil olmak üzere geniş bir ekip atandı. ”

Polis, şirketin merkezinde fiziksel bir varlığa sahip olduklarını, ancak yerel medya tarafından yanlış bildirildiği gibi binayı sorgulamadıklarını belirtti. Basın açıklamasında Cryptopia, soruşturmayla tamamen işbirliği içinde olduğunu belirtti.

Rapor edilen ihlalin ardından, bir yıl önce borsada tutulan fonları kaybettiklerini iddia eden trader’ları içeren bir dava yeniden açıldı.

Yerel medya ve radyo kanalı Radio NZ ‘e göre, kırk taneye kadar Cryptopia kullanıcısı, fonlarının neden erişilemediğine ilişkin bir açıklama talep ettiler.

Davayı ele alan avukat yayına verdiği demeçte, “İlk olarak, geçen yıl, cüzdanlarını kullanarak işlem yapmakta zorlandıklarından ve fonlarını geri çekemediğinden şikayet eden Güney Afrikalı bir avukat da dahil olmak üzere yaklaşık üç kişi ile bağlantıya geçildi” dedi.
Bakım sorunlarının sorunların nedeni olduğu düşünülmüştü.