IBM,Ürünleri İçin Gereken Kobalt Madeninin Transferini Blockchain Teknolojisi İle Takip Edicek

Küresel teknoloji devi IBM, 15 Ocak’ta yayınlanan bir basın açıklamasında, onaylanan blok zinciri platformunu,Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden tedarik ettiği kobalt’ı izlemek için kullanacak.

Hyperledger Fabric üzerine inşa edilmiş olan ve birden fazla kullanım koşullu ortamda önceden kurulmuş olan IBM Blockchain platformunu şimdiden kullanan IBM, şimdi elektrikli arabalar ve tüketici cihazları için gereken hızla genişleyen kobalt kaynaklarını hedef alacaktır.
Proje, motor şirketi Ford, Güney Koreli katod üreticisi LG Chem ve Çin’deki Huayou Kobalt ile paralel olarak yürütülecek. Çok uluslu sorumlu bir kaynak şirketi olan RCS Global de işlemleri izleyecektir.
IBM’in Küresel Endüstriyel Ürünler Endüstrisi Manish Chawla genel müdürü “Kobalt talebinin artmasıyla birlikte, bu grup madencilik tedarik zincirinde sosyal sorumluluk konusunda daha fazla güvence sağlamak için blockchain’in nasıl kullanılabileceğini göstermek için net hedeflerle bir araya geldi” dedi.  Chawla ekledi:

“Bu kuruluşlar tarafından yapılan ilk çalışmalar, tüketim mallarımıza giren minerallerin saydamlığının sağlanmasına yardımcı olmak için endüstrinin geri kalanının daha da genişletilmesi için emsal teşkil edecek.”

Katılımcılar, tedarik zincirinin ham maddelerinin sorumlu bir şekilde tedarik edilmesini sağlama ihtiyacını ele alan bir pilot programın halihazırda devam ettiğini belirtti.

Dünyadaki kobalt malzemelerinin büyük bir kısmının bulunduğu Kongo, şu anda isyanlar ve şiddet olaylarının olduğu oldukça istikrarsız bir ülke. Basın açıklamasında, blok zinciri planının çocuk işçiliği veya benzeri sömürü ile ilgili sorunları ele alması gerekiyor.
Ford’un küresel satın alma ve güç aktarma operasyonlarından sorumlu başkan yardımcısı, “Küresel tedarik zincirimizde şeffaflığa bağlı kalmaya devam ediyoruz” dedi.

“Bu ağdaki diğer önde gelen endüstrilerle işbirliği yaparak, araçlarımız için üretilen malzemelerin insan haklarını ve çevreyi koruma konusundaki taahhüdümüzü yerine getirmesini sağlamak için en son teknolojiyi kullanmak niyetindeyiz.”

Bu Planlar, IBM’in toplam blok zinciri entegrasyonunun yalnızca bir kısmı. Bu ayın başlarında Cointelegraph, şirketin diğer projesinin TradeLens’in de Suudi Arabistan ile sınır ötesi ticareti hedefleyen bir uygulama daha olduğunu bildirdi.