Ethereum Hard Fork Ertelemesinin Nedeni Güvenlik Açığı

Bir bildiride, Ethereum Core Developers ve Ethereum Security Community, güvenlik araştırmacılarının yazılım yükseltmelerinden birinde potansiyel bir güvenlik açığı tespit ettikten sonra hard fork’u ertelemeye karar verdiklerini söyledi.

“ChainSecurity ve TrailOfBits gibi güvenlik araştırmacıları tüm blok zinciri boyunca analizler yaptı (ve hala çalışıyorlar). Bu güvenlik açığı ile ilgili herhangi bir sonuç bulamadılar. Ancak, bazı sözleşmelerin etkilenebileceği sıfır olmayan bir risk hala var ”dedi.

Risk sıfır olmadığından ve riski güvenle belirlemek için gereken süre, planlanan Konstantinopolis’in yükseltilmesinden önceki mevcut zamanın uzun olması nedeniyle,  dikkatli bir şekilde erteleme kararı alındı.

Açıklamaya göre, bu olası güvenlik açığı, SSTORE işlemleri için daha ucuz bir fee maliyeti sağlayan EIP-1283’ten kaynaklandı. Araştırmacılar, EIP-1283’ün etkinleştirilmesinin mümkün olduğuna, zaten Ethereum’da yürütülen bazı akıllı sözleşmelerin, yeniden yapılanma saldırılarına karşı savunmasız hale gelebileceğine inanıyor.

ChainSecurity, olası güvenlik açığı hakkında daha ayrıntılı bir açıklama yayınladı.

Kripto Borsaları, Madenciler Acil Durum Yazılımına Geçmeli

Hard Fork ertelendiğinden, şifreli para değişimi borsaları, madenciler  ya Ethereum yazılımı istemcilerinin acil durum sürümlerine yükseltilmeli ya da önceki çatal öncesi sürümlere düşürülmelidir.

Sürümü yükseltememek, Constantinople Fork yazılımı önceki sürümlerle uyumlu olmadığından ana Ethereum ağının bağlantınızı kesmenize neden olur.

Bununla birlikte, çoğu Ethereum kullanıcısı – yani, tam düğüm çalıştırmayanların – herhangi bir işlem yapması gerekmez ve cüzdanlar güvende kalır. Bu not etmek önemlidir, çünkü dolandırıcıların kripto sahiplerini fonlarından dolaştırmak için durumdan yararlanmaya çalışmaları muhtemeldir.

Yeni  Bölünme Tarihi Açıklanmadı

Ertelemeden önce,Ethereum topluluğu, Kriptoparanın protokolünde bir dizi yükseltme uygulayacak olan Constantionple’un yaklaşmakta olan aktivasyonu konusunda Umutluydu.

Şebekeyi genel kullanıma uygun şekilde ölçeklendirmek için ağın hazırlanmasına ek olarak, bölünme Ethereum blok ödülünü kalıcı olarak yüzde 33 oranında 3 ethereumdan 2 ethereuma indirecektir.

Bölünme, 16 Ocak’ta 7080000 numaralı bloktan itibaren birkaç saat sonra canlı yayına girecekti. Ağ tarafından yazılma tarihi itibariyle işlenen son blok 7072694’tür.

Henüz yeni bir bölünme tarihi açıklanmadı.