Cashshuffle Geliştiricileri Gizlilik Projelerini Tamamlamak Üzereler

Cashshuffle protokolü, Electron Cash programcıları ve diğer tanınmış BCH geliştiricileri tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir projedir. Cashshuffle, bitcoin Cash (BCH) UTXO (ödenmemiş işlem çıktı)’larını karıştırmak için sunucuların kullanıcılarla koordine etmesini sağlayan bir istemci-sunucu karıştırma uygulamasıdır. Madeni paraların karıştırılmasından sonra, kanun uygulamalarının ve blok zinciri gözetleme varlıklarının madeni para hareketlerini takip etmesi zordur. News.Bitcoin.com, projenin yol haritasındaki birçok defa rapor vermiştir ve Cashshuffle katılımcısı Josh Ellithorpe’a göre proje tamamlanmak üzeredir.

Cashshuffle konsepti ilk önce 2017’de açıklandı ve o zamandan beri istikrarlı bir gelişme gördü. Başlangıçta,  piyasaya sürüldü ve insanlar BCH cüzdanı Electron Cash’in eklentisini deniyorlardı. Electron Cash geliştiricisi Jonald Fyookball, “Mahremiyet ve takas edilebilirlik el ele gider ve kripto-para birimi için hayati öneme sahiptir – özgür bir toplumda yaşayan özgür insanlar devletin kişisel mali durumlarına bakmadan korkmadan gizlilik hakkına sahip olmalıdır” dedi. Fonlar toplandıktan sonra Ellithorpe, Kudelski’nin denetiminin tamamlanmasının üç hafta ile bir ay arasında bir süre alabileceğine inanıyor.

Cashshuffle Gibi Protokoller Gizliliği Artacak

Denetimden sonra ve bir kod güncellemesinde sonra, Cashshuffle protokolü, bugün mevcut olan eklentinin aksine, Electron Cash cüzdanında varsayılan bir kurulum haline gelecektir ve  müşterinin mobil versiyonlarında da görebilir. Cashshuffle ekibi, protokolün eklentisinin başlatılmasından bu yana projenin ilerleyişi ve gelişimi konusunda açık bir şekilde davrandı. Geçen yaz Ellithorpe ve Fyookball, Coinshuffle testinin çok iyi gittiğini ve halka açıklamak için sabırsızlandıklarını belirtti.

Cashshuffle mühendisleri, eğer çevrimiçi katılımcılar yetersiz olursa karıştırmaları sağlayabilecek bir konsept kanıtı olarak otomatik likidite botu tasarladılar. Ekip ayrıca katılım pazarının protokolüne benzer bir çeşit teşvik programı geliştirmeyi de görüştü. Ayrıca, shuffle platformu açık kaynak olduğundan, Cashshuffle protokolü Bitcoin.com Cüzdanı gibi diğer BCH  istemcilerine uygulanabilir. Bitcoin Cash topluluğunun birçoğu,  bitirme sürecine yaklaşılmakta olduğunu duyunca çok heyecanlandı. Birkaç BCH destekçisi Ellithorpe’un Bitbacker sayfasında da yorum yaptı.