Marshall Adaları Cumhuriyeti Ulusal KriptoPara Birimi Çalışmalarına Başlıyor

Marshall Adaları için ulusal bir kripto para birimi halen aktif olarak geliştirilmekte olup, konuyla ilgili hükümet yetkilileri arasındaki önceki anlaşmazlıklara rağmen,bu konu ile çalışan ekipten bir blog yazısı 10 Ocak’ta ortaya çıktı.

Son yazıda, koinin arkasındaki ekip olan Sovereign (SOV) adlı ekip, projeyi gerçekleştirmek için “ortaklar, yatırımcılar ve geliştiriciler bulmada önemli ilerleme kaydettiğini” ortaya koydu. Görevlilerin belirttiği gibi, takım (SOV)2019’da projeyi başlatmayı hedefliyor.
Devlet destekli şifrelemenin arkasındaki ekip, projenin Baş Ekonomisti olarak eski Uluslararası  Banka Genel Sekreteri Dr. Peter Dittus’u gösteriyor.

Proje aynı zamanda İsviçre ve Singapur’da faaliyet gösteren “akıllı banknotlar” şirketi Tangem ile yeni bir ortaklık yaptığını açıkladı.
Marshall Parlamentosu, Şubat 2018’deki bir rapora göre ulusal dijital para biriminin gelişimini desteklemişti. Kripto para biriminin, ülkenin resmi para birimi olarak kullandığı ABD doları ile birlikte kullanılması öngörülmüştü.

Eylül ayında, proje Uluslararası Para Fonu (IMF) ve ABD Hazine Bakanlığı dahil olmak üzere büyük finans kuruluşlarından eleştiri aldı. IMF, bir kripto para birimini yasal ihale olarak kullanmanın olası riskleri hakkında uyardı ve “gelir kazançlarından elde edilen potansiyel faydaların ekonomik, itibar, AML / CFT ve yönetim risklerinden kaynaklanan potansiyel maliyetlerden çok daha küçük göründüğünü” belirtti.
Kasım ayında, ülkenin Cumhurbaşkanı Hilda Heine, kısmen yönetiminin ulusal bir dijital para birimi getirme planları nedeniyle, güven oylaması dar kaldı.