Malezya Bugün Kripto Para Birimlerini Düzenlemeye Başladı

Malezya Maliye Bakanı Lim Guan Eng Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ülkesinin “ ICO’ları ve kripto para birimleri ticaretini düzenleyeceğini” söyledi.

Dijital para birimlerini ve dijital tokenlar menkul kıymetler olarak tanıma emri, 15 Ocak’ta Malezya Menkul Kıymetler Komisyonu [SC] düzenlemesi altında yürürlüğe girecek.

Lim’un açıklamasının ardından, Menkul Kıymetler Komisyonu Malezya, “dijital varlıkların teklifini ve alım satımını düzenlemek için kılavuzlar koyacağını” doğruladı.

Ayrıca, komisyon, “her iki düzenleyicinin görüşüne göre yasa ve yönetmeliklere uyumu sağlamak için” ülkenin merkez bankası olan Bank Negara Malaysia ile “koordinasyon düzenlemelerine gireceğini” belirtti. “İlgili düzenleyici çerçevenin 2019 yılının sonundan önce başlatılması bekleniyor.”

Lim, “Bir ICO teklif eden veya SC’nin onayını almadan dijital varlık alışverişinde bulunan herhangi bir kişi, mahkumiyet halinde, 10 yılı aşmayan ve 10 milyon RMB [~ 2,44 milyon $] ‘ı geçmeyen para cezası ile cezalandırılabilir.

Maliye bakanlığı “hem eski hem de yeni endüstrilerde inovasyon yaratma potansiyeline sahip olan“ dijital varlıkları, hem de… temel blok zinciri teknolojilerini görüyor ”dedi.

Özellikle, dijital varlıkların girişimciler ve yeni işletmeler için alternatif bir fon yaratma yolu ve yatırımcılar için alternatif bir varlık sınıfı olarak rol oynayacağına inanıyoruz.

Bu arada, Bank Negara Malaysia, defalarca kripto para birimlerinin ülkesinde yasal ihale olmadığını söyledi. Merkez bankası halka, bunlarla başa çıkmada ortaya çıkan riskleri dikkatle değerlendirmesini tavsiye etti.

Bank Negara Malaysia, kendilerini şifreli para birimi değişimi veya servis sağlayıcı olarak ilan eden şirketlerin bir listesini yayınladı, ancak bu işletmelere ne lisans verdiklerini ne de yetkilendirdiklerini vurguladı. Listedeki şirketler arasında Belfricsy Malezya, Bit Malay, Bitpoint Malezya, Bit Ticaret Şirketi, Bong Teknolojisi, Bxm, Luno Malezya, Openbit, Udax Uluslararası, Upbit Malezya ve Xbit Asya bulunmaktadır.

 

kaynak:news.bitcoin.com