Kripto Geliştiricisi 2019’un “% 51 Saldırısının Yılı” Olacağını Öngörüyor

Merkezi olmayan bulut depolama ağının(SİA)’nın kurucu ortağı ve CEO’su David Vorick, 2019 yılında% 51 saldırısının çarpıcı bir şekilde artacağını öngördü.

Aynı zamanda Sia’nın baş geliştiricisi olan Vorick’e göre, bir grup madencinin bir ağın bilgi işlem gücünün% 50’sinin kontrolünü ele geçirdiği% 51 saldırısı, artık sadece küçük paralar için değil, büyük kripto para birimleri için bir risk oluşturuyor.

Vorick, saldırıların başarısı için hedeflenen paraların protokollerinde temel zayıflıkları suçladı. Spesifik olarak, protokoller, Bitcoin’de olduğu gibi, teşvik uyumlu değildir:

Bitcoin geliştiricileri, teşvik uyumluluğu denilen bir şey için çabalıyor. Bir protokolün teşvik edici uyumluluğu varsa, bu her birey için kendi bakış açısıyla en uygun kararın aynı zamanda bir bütün olarak grup için en uygun karar olduğu anlamına gelir. Protokoller teşvik uyumlu olduğunda, bireyler tamamen bencil olabilir çünkü bu bencil eylemler gruba da fayda sağlayacaktır.

Bitcoin’in Protokol Tasarımı

Güvenliyse neden Bitcoin’in protokol tasarımını kopyalamıyorsunuz? Vorick’e göre, kripto para birimlerinin çoğunluğu bunu yaptı, ancak daha sonra teşvik uyumluluğunu bozan değişiklikler yaptı.

Altcoin geliştiricilerinin yaptığı en büyük hatalar arasında, Vorick’e göre, paylaşılan donanımın kullanılmasını mümkün kılıyor. Bunun nedeni, aynı donanımın birden fazla madeni para kazımı yapmak için kullanıldığında, teşvik uyumluluklarının bozulmasıdır. Teşvik uyumluluğu aynı zamanda çoklu kripto para birimleri arasında ortak bir algoritma olduğunda da bozuluyor:

Birden fazla kripto para birimi aynı iş algoritması kanıtını paylaştığında, aynı donanım (bu donanım uzmanlaşmış olsa bile) kripto para birimlerinin herhangi birini hedefleyebilir ve bu, ASIC direncinin yaptığı yöntemlerin çoğunda teşvik uyumluluğunu bozar.

Yüzde 51 saldırısına izin veren faktörler arasında hashrate pazar yerlerinin olgunlaşması yer alıyor, çünkü bu saldırganlara saldırmaya çalışırken bilgisayar gücüne kolay ve hızlı erişim sağlıyor.