Global Firmalar Hindistanda Blockchain Teknolojisini Kullanıyor

Bazen belirsiz düzenlemelere ve kısıtlamalara rağmen, Hindistan’daki büyük işletmeler ve bankalar hala hesapların uzlaştırılmasının, ödemelerin yapılmasının, uygun kayıtların tutulmasının ve yönetilmesinin daha güvenilir bir yolu olarak şifreli para birimini – ya da en azından onu destekleyen teknolojinin bir kısmını – kullanıyorlar. India Times’daki bir rapora göre, bazı Hint şirketleri şu anda blockchain teknolojisini kayıt tutma aracı olarak deniyorlar.

Hindistan’daki en iyi firmalarının Gözü  Blok Zincir Teknolojisinde

Hindistan Merkez Bankası’nın kripto para birimi alım satım işlemlerine karşı geleneksel olarak düşmanca durmasına ve son zamanlarda yaptığı açıklamada, “Dijital Rupi” adlı  lansmanlarının Hindistan’da bir geleceği Olmadığını açıkladı. Uygun kayıt tutma eksikliğinin IL&FS devralımına katkıda bulunduğunun ortaya çıkması ışığında, daha fazla sayıda büyük işletme tüm finansal kayıtların ve sözleşmelerin uygun şekilde belgelenmesini sağlayacak alternatifleri araştırmaya istekli görünmektedir.

Blockchain teknolojisinin kayıt tutma için kullanılması pratikte tutarsızlıklar olasılığını ortadan kaldırmaktadır ve bu çok işlevli veri akışına sahip büyük şirketler için özellikle kullanışlı olmasını sağlayan bir güvenlik işlevidir. Halen test aşamasında iken, India Times tarafından yapılan araştırmaların sonuçlarının umut verici göründüğü söyleniyor. Onlara göre, eğer nihai sonuçlar etkileyici ise, dahil olan şirketler daha geniş alanları kapsayacak şekilde tüm süreci ölçeklendirme planlarına sahipler.

Bu tür hareketleri yapan büyük isimlerden bazıları arasında Hindistan Unilever, ABG Tersanesi, HDFC Bankası ve Reliance Industries bulunmaktadır. Şu anda, DLT’yi kesinlikle kitapları bir çeyrek sonunda veya yıl sonunda dengeleme ümidiyle bir kayıt tutma aracı olarak kullanan birkaç pilot test gerçekleştiriliyor. Testler ve önerilen ölçeklendirme için henüz halka açık bir zaman çizelgesi olmamasına rağmen, paydaşlar blok zincirleme teknolojisinin Hindistan’ın kurumsal alanında büyük bir geleceği olmasını bekliyor.

Kripto Uzaklaşmayı Reddediyor

Hindistan Rezerv Bankası (RBI) tarafından yapılan önemli kısıtlamalar, henüz yeni ortaya çıkmış uygulamalar için bir zorluk teşkil edebileceğini kanıtlamış olmakla birlikte, birçok uzman, kurumların sıkı bir şekilde işlemleri yerinde tutmaları halinde bu kısıtlamaların üstesinden gelinebileceği kanısındadır. Hindistan’da gerçekleşen yüksek kripto para dolandırıcılığı seviyelerine ek olarak, vergi ve muhasebe uyumu ile ilgili algılanan sorunlar nedeniyle yasal kaygılar da azalmaktadır.