Yenilenebilir Enerjide Blockchain Dönemi

İspanya’nın en büyük enerji şirketi Iberdrola, 14 Ocak Pazartesi günü İspanya’nın bağımsız haber ajansı Europa Press’in yenilenebilir enerjisini izlemek için blockchain kullanmaya başladı.

İlk deneme, Iberdrola’nın özkaynaklarının önemli bir kısmına sahip Bask Özerk Topluluk merkezli yerel bir banka olan Kutxabank ve bağlı kuruluşu Cajasur ile işbirliği içinde gerçekleştirildi.

 

Pilot çalışma sırasında Iberdrola, iki rüzgar santralinden ve bir elektrik santralinden Bask Bölgesi ve güneydeki Cordoba kentindeki bankaların ofislerine verilen yenilenebilir enerjiyi izledi.
Şirket, enerji sektörünün düzenleyici, operasyonel ve pazar ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış açık kaynaklı bir blok zinciri platformu olan Energy Web Foundation’ı pilot denemesinde kullandı. Blockchain’in enerji dağıtım sürecini otomatikleştirmesini sağladığını buldular.

Europa Press’e göre, test başarılı oldu ve Iberdrola, müşteriye tüketilen enerjinin kaynağı hakkında bilgi veren bir sertifika olan blockchain’in garanti verme sürecine katkıda bulunacağına inanıyor. Üstelik, ademi sektörün şeffaflığının artırmasına ve aracı kurumları ortadan kaldırarak işletme maliyetlerini düşürmesine yardımcı olabilir.
Aralık ayında 6 milyondan fazla ev için emisyonsuz enerji üreten bir başka İspanyol yenilenebilir enerji operatörü olan ACCIONA Energia, elektrik üretimini izlemek için blok zinciri kullanacağını açıkladı.

Blockchain dünya çapında enerji sektöründe aktif olarak kullanılmaktadır. Örneğin, Alman teknoloji devi Siemens, sektördeki merkezileşmemiş teknolojilerin kullanımını teşvik etmek için Energy Web Foundation ile de ortaklık kurdu. Aynı zamanda, Birleşik Devletler’deki Enerji Bakanlığı kısa süre önce blok zincirleme gibi teknolojilerle ilgili üniversite araştırmaları için 4,8 milyon dolar verdi.