Rusya Petro İçin Hazır Değil, Venezüella’ya Petro Olmadan Yardım Etmeyi Planlıyor

Venezüella’nın devlet tarafından verilen bir kripto para birimi yaratarak enflasyon ve yaptırımlarla uğraşma çabalarını kabul eden Rus yetkililer, yine de petrol destekli madeni parayı ikili ticarette kullanma önerisini reddetti. Rus medyasına göre, Moskova kısa bir süre önce Karakas’a ülke ekonomisini iyileştirmeyi amaçlayan bir dizi önlem teklif etti, ancak petro önerileri arasında bulunmuyor.

Rusya Federasyonu, stratejik Güney Amerika müttefiğinin derin ekonomik ve finansal krizin üstesinden gelmesine yardımcı olmak için adımlar attı. Üst düzey bir delegasyon Kasım ayında Karakas’ı ziyaret etti ve Venezüella’nın ekonomisini iyileştirmek için bir plan yaptı. Moskova’nın fikirleri geçtiğimiz günlerde Rus medyası tarafından kamuya duyuruldu. Anlaşılan petro, Rus stratejisinin bir parçası değil.

Maliye bakan yardımcısı Sergei Storchak başkanlığındaki Rus hükümet uzmanları grubu, Venezüella makamlarına ekonomik önlemlerin bir listesini verdi. Onları uygulamak artık Nicolas Maduro’nun yönetimine kalmış. Son zamanlarda cumhurbaşkanlığı seçimini kazandı ve resmi olarak, geçen yıl perşembe günü resmen göreve başladı. Maduro geçen yıl yüksek enflasyona rağmen 3 milyon Venezüellalıyı anavatanlarından komşu ülkelere göç etmeye zorladı.

Ekonomik iyileşme planı beş temel öneri içermektedir. Rus haber ajansı The Bell’in bildirdiğine göre, Rus ekonomistleri tarafından önerilen ilk önlem, acı çeken Venezüella haneleri için koşulsuz temel gelir getirmesi. Para, şu anda Venezüella hükümeti tarafından ödenen yakıt sübvansiyonları iptal edilerek sağlanabilir.

İkinci tavsiye ise “para basımını durdurma” dır – başka bir deyişle bütçe açığını yeni basılmış para ile finanse etmeyi bırakmak. Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında, Maduro hükümeti ulusal fiat para birimini yeniden tanımlamak için beş sıfır sildi. Bununla birlikte, açığı kesmek için hiçbir çaba sarf etmeden, “egemen bolivar”, ABD dolarına karşı değerinin yüzde 95’ini kaybetti.

Ruslar Karakas’a Dolaylı Vergilere Odaklanmasını Önerdi

Rus heyeti, Caracas’ı vergi reformu yapmaya çağırdı. Moskova elçileri Venezüella yetkililerine, Rusya’nın örneğini izlemeleri ve doğrudan vergilere dayanmak yerine dolaylı vergilendirmeye odaklanmaları gerektiğini söyledi. Ayrıca Venezüellalı yetkililere petrol üretimini artırmalarını ve ülkenin ihracatını çeşitlendirmelerini tavsiye etti.

Muhtemelen diplomatik nezaket dışında, Rus temsilcileri, Venezüella’nın petrol destekli ulusal kripto olan petroyi kullanarak aşırı enflasyon ve dış yaptırımlarla ilgili sorunları çözme yönündeki Venezüella girişimlerini olumlu bir şekilde değerlendirdi. Ancak Rus basınına göre, Venezüella meslektaşlarına, Rusya’nın dijital parayı ikili ticarette bir hesap birimi olarak kabul etmeye hazır olmadığını da söylediler.

Rusya heyeti ile yapılan görüşmelerin ardından yakın zamanda Moskova’yı da ziyaret eden Cumhurbaşkanı Maduro, ülkesinin ekonomik bağımsızlığını sağlamak için Rusya’ya güvendiğini belirtti. Venezüellalı yetkililer henüz Rus tavsiyelerini uygulamaya hazır oldukları konusunda yorum yapmadılar ancak Caracas zaten Rusya’dan ekonomik yardım almayı başardı. Moskova, petrol endüstrisine 5 milyon dolar yatırım yapacak ve 600.000 ton tahıl sağlayacak. Bu, Reuters’e göre, Rus hükümeti ve devlete ait petrol şirketi Rosneft’in 2016’dan bu yana Venezüella’ya verdiği kredilerde 17 milyar dolar değerinde.