Milyar Dolarlık Banka Müşterileri İçin KriptoPara Saklama Çözümü Başlattı

İsviçre’nin en büyük özel yatırım bankası Vontobel, 14 Ocak’ta yayınlanan resmi basın açıklamasına göre, bankaları ve varlık yöneticileri için bir kripto saklama çözümü başlattı.

Zürih merkezli Vontobel bankasının, şirketin 2017’deki mali raporuna göre, aktif olarak geliştirilen Varlık Yönetimi aracının altındaki varlıklarda 110,3 milyar CHF (112,2 milyar $) olan İsviçre’deki en büyük üçüncü Varlık yönetimi bankası olduğu bildirildi.

Digital Asset Vault adlı yeni dijital varlık saklama çözümünün piyasaya sürülmesiyle, özel banka, hem endüstri düzenleyicileri hem de finansal aracılar tarafından istenen standartlara uyan ilk banka olduğunu iddia ediyor.

Yeni araç, bankaların ve varlık yöneticilerinin müşterilerine dijital varlık alımları, transferler ve depolama dahil olmak üzere şifreleme ile ilgili bir dizi hizmet sunmalarına izin veriyor.

Duyuruya göre, Vontobel’in Dijital Varlık Kasası, bankacılık altyapısı kuralları altındaki geleneksel varlık sınıflarında olduğu gibi, müşterilerin önceki kişisel kayıtlarına alternatif oluşturmasının yanı sıra geleneksel ve dijital varlıklara konsolide bir bakış açısı sunuyor.

Vontobel, kullanıcıların dijital varlıklarını korumak için Donanım Güvenlik Modülü (HSM) teknolojisini ve kendi bankacılık altyapısını birleştirdi.
Cointelegraph tarafından bildirildiği gibi, Vontobel daha önce müşterilerine kripto para  yatırımları yapmak için borç veren olarak faaliyet gösteren bir kripto yanlısı banka olarak ortaya çıkmıştı. 2017’de yerel kaynaklar, Vontobel’in Bitcoin (BTC) sertifikasının, Avrupa’nın en büyük borsası olan SIX Swiss Exchange’de en çok satılan ürün olduğunu bildirdi.

2018’in sonlarında, İsviçre’nin Mali Piyasa Denetleme Kurumu, FinTech lisansları için, kripto ile ilgili işletmeler ve blok zinciri şirketlerinin 2019’dan başlayarak lisans başvurusunda bulunmaya başladıklarında yapılması gerekenlerı anlatan bir kılavuz yayınladı.