Danimarka Vergi Ajansı 3 KriptoPara Borsasından Kullanıcıların İşlem Bilgilerini İstedi

Danimarka’nın Vergi İdaresi, üç yerel kripto borsalarındaki kripto para birimleriyle ilgili tüm işlemler hakkında bilgi almak için ülkenin Vergi Konseyi tarafından yetkilendirildi. Ajansın internet sitesinde yayınlanan resmi bir duyuru, bu gelişmeyi 14 Ocak’ta bildirdi.

Yetkilendirme,  üç Danimarka kripto borsasının şu anda 1 Ocak 2016 – 31 Aralık 2018 tarihleri ​​arasında platformlarında yapılan tüm kripto işlemlerinin ayrıntılarının yanı sıra adları, adresleri ve kişisel vergi numaralarını içeren kimlik bilgilerini teslim etme konusunda yasal açıklama zorunlulukları olduğu anlamına geliyor.

Vergi Dairesi, bilgileri kripto ticareti yapan vatandaşların usulüne uygun olarak doğru vergi ödemesini sağlamak için kullanacağını söyledi. Ajansın bir direktörü olan Karin Bergen, yeni görev süresinin kripto para birimi sektöründeki kontrolü ile ilgili olarak tamamen yeni fırsatlar sunacağını söylüyor.

Yabancı vatandaşlar ve işletmelerin kimliği ve işlem verileriyle ilgili  bilgilerin kendi ülkelerinin vergi makamlarına iletileceği bildiriliyor.

Denetlemenin amacı beyan edilen vergilere kriptoparalardan kazanılan kazançlarını dahil etmeyenlerin kriptolardan kazanılan tutarlarında vergilendirilmesi.

Bergan ayrıca, “kripto ‘nun daha yakından bakılması gereken büyük bir pazar olduğunu ” belirtti.