Bulgaristan Gelir Ajansı KriptoPara Satışı Yapan Şirketlerin Denetimine Başladı

Bulgaristan Ulusal Gelir Ajansı (NRA), İngilizce yayın yapan Sofya merkezli haber kanalı novinite’nin 14 Ocak’ta yayınlanan novinite raporlarında kripto para birimi satan şirketlerin denetimlerinin başladığını duyurdu.

Soruşturmanın amacı, kurumun kripto varlıklarının gelir gizliliği ve vergi kaçakçılığı için kullanımı konusunda endişe yarattığı için vergi ve sosyal güvenlik düzenlemelerine uygunluğu sağlamak.

Bulgar RSA ‘nın kripto para birimlerinin satılması ve satın alınması için çevrimiçi platformları olan – kripto-para birimi borsaları gibi – ve dokuz şirketin kontrol işlemleri hakkında sonuçlar bildirildi.

Kontrollerin tamamlanmasından sonra, vergi otoritesinin, kullanıcıların kripto para birimi değiş tokuşlarından elde ettikleri geliri beyan edip etmediklerini belirlemek için platformdan elde ettiği bilgileri kullanacakları bildirildi.

Bulgaristan’da, sanal para satışlarından elde edilen gelir, yıllık vergi beyannamelerinde beyan edilmekte, bir finansal varlık satışından elde edilen kar olarak değerlendirilmekte ve yüzde 10 oranında vergilendirilmektedir. Kripto varlıklarının satışından yararlanan şirketler, Kurumlar Vergisi Kanunu uyarınca vergilendirmeye tabi tutulur.