Malezya Kriptoparaları Gri Bölge Olarak Tanımladı “Ne Yasal Ne de Yasal Değil”

Malezya hükümeti hala kripto para birimleriyle ne yapılacağı konusunda karar vermedi. Ülkenin maliye bakanı, geçen yıl şirketleri açık bir şekilde tavsiye vermeleri için merkez bankasına beklerken yeni tokenlar çıkarmamaları konusunda uyardı. Ancak Malezya’nın Federal Bölge Bakanı bu hafta hükümetin kripto para birimlerinin yasal olup olmadığı konusunda kararsız olduğunu söyledi.

Yasal Bir Gri Alan

Malezya Federal Bölge Bakanı Khalid Abdul Samad, kripto para biriminin kullanılmasının “ne yasal ne de yasadışı” olduğunu söyledi. Hükümet, kararın alınması için zorlayamayacağını söyleyerek hükümetin hala konuyu düşündüğünü belirtti. Yerel basında çıkan haberlerde, “İnsanlar bana bu paraların yasal mı yoksa yasadışı mı olduğunu sordular” dedi. “Şu anda, durum hala belirsiz olduğu için cevap ne yasal ne de yasa dışı” dedi.

Samad, 2019 genel seçimlerine hazırlanırken, Malezya’nın iktidar partisi Pakatan Harapan’a siyasi finansman sağlamak için icat edilen bir token olan Harapan madalyonunun çıkarılmasına katıldı. Ülkenin merkez bankası Bank Negara’nın bu girişimi onaylaması gerekiyor.dedi ve ekledi

“Evet, harapan madalyonunun lansmanına dahil oldum. Ancak, maliye bakanı olarak atanmadım. Bunun yerine federal bölge bakanı oldum. Mesele benim yetki alanımda olmadığından fazla zorlayamam. ”

Malezya bir süredir kripto para biriminin durumu konusunda net değil. Şu anda bitcoin ve diğer dijital para birimleri ülkede yasal olarak kabul edilmemektedir, ancak yasaklanmadıkları için, onları ticaret yapan şahıslar veya şirketler yasalarla korunmamaktadır. Geçen yıl kasım ayında, Maliye Bakanı Lim Guan Eng, merkez bankası yasal olarak tavsiyelerde bulunana kadar insanlara ve şirketlere yeni kripto para birimleri çıkarmamaları konusunda bir uyarı verdi:

Yanlış bir şey yapmamak ve yasaya aykırı davranmamak için Bank Negara’nın yönergeleri veya konuyla ilgili yönergeleri olmadan bunu yapmayın. ”

Hükümetin yeni sanal para biçimlerine açık olduğunu – ancak hukuka uygun oldukları sürece diye ekledi. Politikacılar daha önce Güneydoğu Asya’nın en zengin ekonomilerinden birinde kripto para birimlerinin durumuyla ilgili endişelerini dile getirmiş ve bunun ulusal para biriminin işleyişine bir tehdit oluşturabileceği yönündeki endişelerini dile getirmişlerdir.

Aralık ayında, ülkenin merkez bankası ve finans regülatörü, kripto para birimleri ve ICO teklifleriyle ilgili mevzuatın “uygulamaya konulduğunu” belirten bir bildiri yayınladı.