Japon Mali Düzenleyiciler Bitcoin ETF’si Ve Türevleri İçin Duruşlarını Açıkladılar

Japonya’nın en üst düzey mali düzenleyicisi, news.Bincoin.com’a, bitcoin takas yatırım fonları (ETF’ler), kripto para birimi türevlerine ve yaklaşmakta olan yasal değişikliklere ilişkin duruşuna açıklık getirdi. Bu, kurumun kripto para birimlerini takip eden bir ETF’yi onaylamayı düşündüğünü bildirmektedir.

Bitcoin ETF’leri ve Türevleri

Japonya’nın Finansal Hizmetler Ajansı’nın (FSA) bir veya daha fazla bitcoin ETF’sini onaylamayı düşündüğünü bildiren son raporların ardından, news.Bitcoin.com, ülkenin bu türden yatırım aracı ile ilgili planını onaylamasını istedi.

FSA sözcüsü Cuma günü yaptığı açıklamada

Şu anda kripto varlıklarını izleyen ETF’leri onaylamayı düşündüğümüz gerçeği yoktur… şu anda bunları onaylamayı düşünmüyoruz.

FSA aynı zamanda şifreli döviz türevlerinde duruşunu doğruladı.

“Finansal araçlar piyasasında bitcoin vadeli işlemlerinin listelenmesi” ile ilgili olarak, FSA “Şu anda bunu düşünmüyoruz” dedi.

Ajans, Sanal Para Değişimi Servisleri ile ilgili Çalışma Grubunun bulgularına dayandığını belirterek, haber bültenini açıkladı.

Şu anda kripto-varlık türevlerinin alım satım yapıcı ve sosyal önemini bulmamızın zor olduğu göz önüne alındığında, birçok piyasa katılımcısının işlem yapabileceği finansal araç borsalarında kripto varlık türevlerinin alım satımına gerek olmadığını düşünüyoruz.

Yeni Düzenleyici Yön

FSA yakın zamanda 11 çalışma grubu toplantısından gelen tartışmalara ve sonuçlara dayanarak kripto operatörleri için yeni önerilen kuralları yayınladı. Kendi kendini düzenleme ekosistemde önemli bir rol oynayacaktır. Ekim ayında, ajans Japonya Sanal Döviz Değişim Birliği’ni (Jvcea) kendi kendini düzenleyen bir organizasyon (SRO) olarak onayladı.

Derneğin, şu ana dek belirlediğimiz sorunları göz önünde bulundurarak “kendi kendini düzenleme işlevlerini esnek bir şekilde yerine getirmesi” bekleniyor.

FSA,SRO’nin odaklanmasını beklediği sorunları belirlemeye devam etti.

“İşlenecek kripto varlıklarının yetersiz risk değerlendirmesi, sağlayıcıların kendileri tarafından verilen kripto varlıklarının uygun olmayan şekilde satılması, aşırı reklam, kar elde etmeye aşırı önem verilmesi, yöneticilerin ve denetçilerin kontrol ve dengesi yok, iç denetim yok, iç kontrol kontrolü yetersiz , yetersiz AML / CFT önlemleri ve müşteri varlığının ayrılması ve kurumsal bilgilerin ifşa edilmesindeki isteksizlik. ”

ICO Tüzüğü Çok Yakında

Japonya, 2017 yılının Nisan ayında kripto para birimlerini ödeme aracı olarak yasallaştırdığında, ilk madeni para teklifleri (ICO’lar) ve tokenlar dahil edilmedi. Ancak, tokenlar satışlarını fon yaratma yöntemi olarak yapıp arttırdıkça FSA, dikkatini konuya yöneltti. Ajans yakın zamanda yaklaşmakta olan düzenlemelerde ele alınacak kilit alanları gösteren bir belge yayınladı.

FSA,

“yatırım tipi ICO’lara” odaklanacak ve “sanal para birimlerini finanse ederek yatırım talep etmenin finansal düzenlemelere tabi olduğunu” açıklığa kavuşturacağını belirtti.

Özellikle, “50 veya daha fazla yatırımcı talep ederken,” ajans, “ihraççının, önce ve sonra kamuya açıklama yapmasını” talep etmeyi planlıyor.

Yatırım tipi ICO’ların komisyoncuları ve bayileri “menkul kıymetler firmalarıyla aynı düzeyde” düzenlenir. “İhraççının iş ve mali koşullarını incelemeleri” istenecektir.