Moğolistan’ın Ucuz Elektriği, Para Kazanmak İsteyen Japon Bitcoin Madencilerini Çekti

Ucuz elektrik ve soğuk havanın bir kombinasyonu, Çin’in güneyiyle Rusya’nın kuzeyi arasında kalmış bir ülke olan Moğolistan’a artan sayıda Japon bitcoin madencisini çekmeye başladı. Mevcut kripto ayı piyasası nedeniyle, dünyanın diğer bölgelerindeki madencilik gelirlerinin düşmesiyle birlikte, Moğolistan’da dükkan açan şirketler hala karlı maden işletmeciliği yapabileceklerini tespit etti.

İş Ortamı Zorlu Fakat Moğolistan Hala Karlı

Tokyo merkezli e-cüzdan şirketi Ginco, Moğolistan’ın başkenti Ulanbatur’da iki maden işletmesi işletiyor. tesis bir yeraltı yapısında yer almaktadır. Şirket, dünya çapındaki rakiplerinin azalan bitcoin fiyatlarının bir sonucu olarak operasyonları kapatmayı düşündüğü bir dönemde Ekim ayında faaliyete geçmiştir.

Toplamda, Ginco şu anda 600 madenci cihazı çalıştırıyor ve bu çeyrekte bu sayıyı 1.000 adete çıkarmayı planlıyor. Ginco Mongolistan’ın icra kurulu başkanı Yuma Furubayashi, 11 Ocak’taki Japon yayın organı Nikkei Asian Review’e verdiği demeçte, “İş ortamı giderek daha sert, ancak hala kar üretebiliriz” dedi.

Piyasa, geçtiğimiz yıl boyunca kripto para birimi madenciliğine katılan şirketler için olumsuz olmuştur. Bu dönemde, BTC’nin fiyatı Aralık 2017’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 $ ‘dan yüzde 80’den fazla düştü ve bazı madenciler çöküşün eşiğinde kaldı. Fiyat düşüşüyle ​​birlikte, bitcoin çıkarma işlemi ağın artan hashratının bir sonucu olarak daha az karlı hale geldi.

Örneğin, Japonya’nın bitcoin madenciliği donanım üreticisi GMO Internet Inc., 24 milyar yen (218 milyon $) zarar açıkladıktan sonra aralık sonunda işlemleri durdurdu. Yine de şirket içi madenciliğe devam edecek olan şirket, maden merkezini daha temiz ve daha az enerji harcayan bir bölgeye taşıdığını açıkladı.

ABD merkezli bitcoin madencilik firması Giga Watt, kasım ayında, Washington’daki Doğu Bölgesi’ndeki bir mahkemede iflas başvurusunda bulundu. Çin’deki diğer orta büyüklükteki madenciler son zamanlarda madencilik tesislerini hurda olarak satmak ve zararı azaltmak zorunda kaldılar.

Moğolistan’ın Dondurucu Havaları ve Ucuz Elektrik Madencilik Şirketlerini Çekiyor

Ancak dondurucu havası ve ucuz elektrikle, bitcoin madencilerinin halen kar edebileceği birkaç ülkeden biri olan Moğolistan, ABD ve İsveç ile birlikte yavaş yavaş Japon madenciler için tercih edilen bir hedef haline geliyor. Daha düşük sıcaklıklar, madencilik donanımı için soğutma sistemlerine duyulan ihtiyacı azaltmaya yardımcı olur.

Enerji maliyetleri, kripto madenciliğinin kar denkleminde kilit bir faktördür. Nikkei Asian Review, Moğolistan’da elektrik fiyatlarının Japonyaya oranla yaklaşık üçte birinden daha düşük olduğunu ve Çin’de olduğundan daha düşük olduğunu belirtti.

Başka bir Japon madencilik firması olan iTools, geçen yaz Moğolistan’da madencilik faaliyetlerine başladı. Pazarda düşüş olmasına rağmen, Moğolistan’da madencilik hala kar ediyor. Şirket şu anda madencilik ekipman filosunu genişletme planlarını sürdürüyor, ancak CEO Tamir Bayarsaikhan, şirketin blok zincirleme teknolojilerindeki uzmanlığını derinleştirme ve yeni iş yaratma kapasitesine sahip olduğunu belirtti. iTools, donanımını Tokyo merkezli reklam grubu Unimedia’dan kiraladı.

Bu yıl Moğolistan, Binance ve Houbi gibi borsalarla desteklenen bir blok zinciri ödeme sistemi olan Terra ile yeni bir ortaklık yaptığını açıkladı. Yakın tarihli bir Forbes raporuna göre, program iki özellikle başlayacak: farklı bankaların kullanıcıları arasında bir mobil ödeme sistemi arasında transfer yapılmasını sağlayan eşler arası bir ödeme sistemi.