Moğolistan Para Transferlerinde Stablecoin Kullanıcak

Asya’nın en büyük teknoloji medya platformu e27’nin 11 Ocak’ta bildirdiği gibi, Moğolistan’ın başkenti Ulanbatur anında para transferi ve borç verme hizmetleri  için stablecoin şirketiyle  ortaklık kurdu.

Ulanbatur City yönetimi, kamu hizmeti faturası ve devlet sübvansiyonları için Terra stablecoin’in mevcut ödeme yöntemlerini kullanacağı Terra adlı bir Güney Koreli blok zinciri şirketi ile ortak olmayı kabul etti.

Pilot programın önümüzdeki altı ay içinde başlatılması planlanıyor ve Ulanbatur’un Nalaikh semtinde başlayacak ve tüm kentte genişletmeyi planlıyor. Makalede ayrıca Moğolistan’ın başkentindeki programın hem eşler arası ödemeler hem de mobil ödemeler içereceği belirtiliyor.

Terra, Güney Kore e-ticaret pazarı Ticket Monster’ın yaratıcısı Daniel Shin tarafından ortak olarak oluşturulan istikrarlı bir projedir. Stablecoin  projesi Ağustos 2018’de Binance Labs, OKEx ve Huobi Capital’in yanı sıra Polychain Capital’in de katılımıyla 32 milyon dolarlık bir finansman turu kapattı.

Geçtiğimiz sonbaharda, ülkenin merkez bankası olan Moğolistan Bankası, 28 Eylül’de Cointelegraph’ın bildirdiğine göre Moğolistan’ın en büyük mobil telekom operatörüne kendi dijital para birimini çıkarma izni verdi.

Stablecoin projesi Terra, geçen Kasım ayında da Güney Koreli mesajlaşma uygulaması devi KakaoTalk ile ortaklık kurmuştu. Ortaklık, blockchain temelli bir ödeme sistemi geliştirmek ve çok sayıda insanın hizmetlerini kullanmasına izin verecek bir blockchain ekosistemi yaratmayı amaçlıyor.